{index_ob_css}{index_ob_js}
Powróć do: Honorowi Obywatele

Sylwester Rozdżestwieński

Sylwester Rozdżestwieński, Honorowy Obywatel Sochaczewa Sylwester Rozdżestwieński urodził się 17 maja 1941 roku w Warszawie (zmarł 15 maja 2013 roku). Po Powstaniu Warszawskim Jego rodzina trafiła do Niemiec. Po wojnie osiedliła się w Iłowie. Tu w 1954 roku Sylwester Rozdżestwieński ukończył szkołę podstawową, następnie Liceum Ogólnokształcące im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie. Po ukończeniu Studium Nauczycielskiego w Płocku rozpoczął pracę w Szkole Podstawowej nr 2. W latach 1967-79 był wychowawcą i nauczycielem w Zakładzie Wychowawczym w Sochaczewie. Kolejne pięć lat pracował w Szkole Podstawowej nr 4, a następnie pełnił funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Żukowie, którą kierował w latach 1983-2000.

Karierę sportową Sylwester Rozdżestwieński rozpoczął w 1958 roku od gry w piłkę nożną, rok później zaczął uprawiać lekkoatletykę. Kilkakrotnie zdobył tytuł mistrza Mazowsza juniorów w biegu na 800 metrów, zaś jako senior zdobył dwa medale na dystansach 400 i 800 metrów. Drugą dyscypliną, z którą był związany, był tenis stołowy. W swojej karierze reprezentował kluby: Czarnych Sochaczew, Orkana Sochaczew, Iskry Bolimów i LZS Gostynin. Największym sukcesem w tej dyscyplinie było zdobycie przez pucharu „Trybuny Mazowieckiej” w 1971 roku. Kilka lat później był mistrzem Polski niezrzeszonych nauczycieli oraz zwyciężył w turnieju Instruktorów Harcerskich. Sylwester Rozdżestwieński grał również w tenisa ziemnego, w latach 1975-1991 wygrał 17 turniejów w Sochaczewie i 5 poza miastem, a w 1986 roku został brązowym medalistą mistrzostw Polski Nauczycieli w kategorii powyżej 40 lat. Poza wymienionymi dyscyplinami grał jeszcze w siatkówkę i koszykówkę.

Sylwester Rozdżestwieński był osobą szczególnie związaną z Sochaczewem i powiatem sochaczewskim poprzez czynny udział w wielu wydarzeniach rekreacyjnych i sportowych.  Jako dziennikarz i komentator sportowy poprowadził kilka tysięcy imprez sportowych w czternastu dyscyplinach. Zadebiutował przy mikrofonie w 1969 roku na sochaczewskim Orkanie, komentował wówczas mecz lekkoatletyczny Mazowsze- Magdeburg. To właśnie w tej dyscyplinie poprowadził najwięcej zawodów m.in. Memoriał im. Janusza Kusocińskiego, Mistrzostwa Polski Juniorów, Mistrzostwa Polski Stowarzyszenia Start. Komentował biegi maratońskie, półmaratońskie oraz uliczne, np. Europejskie Biegi Młodych Olimpijczyków, Półmaraton Szlakiem Walk nad Bzurą, Bieg Papieski. Do tego poprowadził kilkaset innych biegów, zawodów szkolnych oraz sportowych imprez dla niepełnosprawnych. Czynnie wspierał Szkolny Związek Sportowy.

Swoją blisko czterdziestoletnią karierę jako dziennikarz sportowy Sylwester Rozdżestwieński rozpoczął od współpracy z działem sportowym Życia Warszawy, następnie działał w tygodniku Ziemia Sochaczewska, w redakcji Echa Powiatu oraz w Radio Fama (później Radio Sochaczew). Jego audycje, w których przybliżał mieszkańcom wydarzenia sportowe, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Informacje przekazywane były na bieżąco, a dodatkowo wielokrotnie przeprowadzano wywiady ze znanymi sportowcami, m.in. Janem Tomaszewskim, Grzegorzem Lato, Ireną Szewińską , Kamilą Skolimowską, Natalią Partyką.

W latach 1994-98 Sylwester Rozdżestwieński był radnym Rady Miejskiej. Od 2011 roku był wiceprzewodniczącym Sochaczewskiej Rady Sportu.

Sylwester Rozdżestwieński czynnie udzielał się społecznie, z dużym zaangażowaniem związany był z Domem Pomocy Społecznej, gdzie poświęcał swój czas na pracę z mieszkańcami, przygotowywał ich do udziału w zawodach z wielu kategorii sportowych, udzielał się także przy organizacji wielu imprez sportowych m.in. turniejów szachowych, międzypowiatowych rozgrywek warcabowych.

Od 1957 roku Sylwester Rozdżestwieński był członkiem Związku Harcerstwa Polskiego, w którym pełnił funkcję instruktora w stopniu harcmistrza. Szczególnie zasłużył się dla Hufca Sochaczew oraz Chorągwi Mazowieckiej ZHP, przez wiele lat czynnie udzielał się przy organizacji obozów harcerskich dla harcerzy.

Za swoje zasługi Sylwester Rozdżestwieński był wielokrotnie nagradzany, m.in. uhonorowany został: Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Polskiego Związku Rugby, Srebrną Odznaką Polskiego Związku Judo oraz Złotym Krzyżem Zasługi dla ZHP.

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta przyznano uchwałą Rady Miejskiej na sesji w dniu 28 maja 2013 roku.