Projekt "Wykonanie prac stabilizacyjnych i zabezpieczających osuwisko zbocza rzeki Bzury w rejonie zabytkowego cmentarza parafialnego przy ul. Traugutta w Sochaczewie".
Przedsięwzięcie podzielono na dwa etapy i przedstawiono do dofinansowania przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W dniu 03.12.2013 r. podpisana została pierwsza Umowa dotacji, w ramach której wykonano projekt robót geologicznych, dokumentację geologiczno-inżynierską oraz projekt budowlany zabezpieczenia osuwiska. Następnie w dniu 02.03.2016 r. podpisana została druga Umowa (Umowa Nr 30/2016/Wn-07/FG-GO-DG/D z dnia 02.03.2016 r., wartość dofinansowania: 4 566 490,19 zł, całkowita wartość: 4 571 340,19 zł), która zaowocowała wykonaniem inżynierskich robót na osuwisku.
Główny cel, którym było wykonanie prac stabilizacyjnych i zabezpieczających skarpę rzeki Bzury przed dalszą erozją i ruchami masowymi oraz ograniczających rozwój procesów osuwiskowych stanowiących bezpośrednie zagrożenie dla zabytkowego cmentarza parafialnego przy ul. Traugutta w Sochaczewie został osiągnięty. Zastosowane rozwiązanie konstrukcyjne obejmuje:
1. Odpowiednie ukształtowanie zbocza osiągnięte poprzez skarpowanie skarpy i wykonanie narzutu kamiennego pozwalające na zlikwidowanie dołów istniejących na skarpie oraz nisz osuwiska, w których gromadzi się woda infiltrująca w podłoże gruntowe przyczyniająca się do powstawania warstw poślizgowych na skarpie.
2. Zabezpieczenie powierzchni zbocza polegające na zastosowaniu samowiercących kotew gruntowych oraz ułożeniu bardzo wytrzymałej stalowej siatki na całej skarpie, co pozwoli na ustabilizowanie i zabezpieczenie jej wierzchniej warstwy oraz terenu znajdującego się ponad nią, na którym obecnie zlokalizowany jest cmentarz.
3. Konstrukcje oporowe w postaci kotwionej ściany żelbetowej wraz kotwioną przyporą wykonaną z koszy gabionowych posadowionych na palach zbrojonych o długości 190m mających za zadanie zapewnienie stateczności całego zbocza.
4. Uporządkowanie stosunków gruntowo-wodnych w postaci systemu drenaży, kanalizacji deszczowej oraz korytek betonowych odprowadzających wody opadowe na skarpę poniżej umocnienia z gabionów, które pozwolą na poprawę stateczności całego obszaru osuwiska, jak również będą zapobiegać gromadzeniu się na nim wody.
5. Nasadzenia ochronne na całej powierzchni zabezpieczanej skarpy, które utworzą pas zieleni ochronnej i stanowią uzupełniający element zabezpieczający przed napływem wód powierzchniowych oraz ograniczający wpływ czynników atmosferycznych na całym terenie.