Nauczyciele tajnego nauczania w latach 1939-1945 na terenie Sochaczewa, powiatu sochaczewskiego i województwa warszawskiego.
W czasie okupacji zlikwidowano wiele szkół, nie ukrywano również planów w stosunku do ludności polskiej. Kluczowe było zdobycie terytorium i zniszczenie kultury polskiej między innymi poprzez maksymalne ograniczenie możliwości rozwoju umysłowego polskiej młodzieży.
Tajne nauczanie było bezwzględnie zwalczane przez władze okupacyjne. W razie wykrycia, nauczycielom, uczniom, a nawet właścicielom mieszkań, w których odbywały się komplety, groziło więzienie i obóz koncentracyjny. Brutalne represje nie były jednak w stanie powstrzymać nauczycieli, którzy prowadzenie zajęć uważali za swój obywatelski obowiązek.
Komplety tajnego nauczania uruchomiono niewątpliwie dzięki ich wielkiemu poświęceniu, a także zaangażowaniu rodziców, dzieci i młodzieży. Lekcje często organizowane były w prywatnych domach, ale także w miejscach niepodlegających podejrzeniom. Przykładem może być budynek dawnego młyna przy ulicy Staszica, w którym nauczała pani Wanda Górko. Był on ustronnie położony, a dodatkowo jeden z pokojów zajmował, bywający tu rzadko, oficer Wermachtu.
Tytuł Honorowych Obywateli Miasta Sochaczewa został nadany 24 września 1993 roku w uznaniu zasług dla obrony polskości i umocnienia bytu narodowego w okresie II wojny światowej.