{index_ob_css}{index_ob_js}
Powróć do: Rodzic

Dowożenie

Dowóz dzieci niepełnosprawnych do placówek oświatowych

Rodzice dzieci niepełnosprawnych zamieszkałych na terenie miasta Sochaczew mogą korzystać z dowozu dzieci do placówek oświatowych.    

Zgodnie z art. 39 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku Prawo oświatowe (Dz.U.20203.900) obowiązkiem gminy jest:
1) zapewnienie uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 127 kształcenie specjalne, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, a uczniom z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym – także do najbliższej szkoły ponadpodstawowej, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21. rok życia;
2) zapewnienie dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 36 spełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki ust. 17, a także dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą:
a) 24. rok życia – w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna,
b) 25. rok życia – w przypadku uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. 

Zgodnie z Art. 32 ust. 6 ww. ustawy:
Obowiązkiem gminy jest zapewnienie niepełnosprawnym dzieciom pięcioletnim i sześcioletnim oraz dzieciom objętym wychowaniem przedszkolnym na podstawie art. 31 wychowanie przedszkolne ust. 2 bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego.                                        

Dowóz dziecka niepełnosprawnego zorganizowany przez rodzica

Rodzice mogą indywidualnie dowozić swoje dziecko do placówki oświatowej. Powierzenie ww. zadania następuje na podstawie umowy zawartej pomiędzy rodzicem a Burmistrzem Miasta Sochaczew. Umowa zawierana jest na rok szkolny, a okres obowiązywania liczony jest od dnia podpisania umowy.
Podstawą zwrotu kosztów jest oświadczenie, które stanowi podstawę do wypłaty ryczałtu za dowóz dziecka. Oświadczenie powinno być składane przez rodzica/opiekuna za każdy miesiąc dowozu, nie później niż do 10 dnia następnego miesiąca.
Wniosek o zwrot kosztów przewozu ucznia niepełnosprawnego powinien zostać złożony najpóźniej do 20 sierpnia każdego roku. Wnioski, które wpłyną po tym terminie będą rozpatrywane w możliwie najszybszym czasie i będą obejmowały zwrot kosztów od dnia podpisania umowy.

Zwrot kosztów dowożenia dokonywany jest w oparciu o art. 39a ustawy Prawo oświatowe, który reguluje zasady zwrotu rodzicom kosztów przewozu dzieci niepełnosprawnych do placówek oświatowych.

Rodzice zainteresowani tą formą dowozu powinni złożyć następujące dokumenty:

- wniosek o zwrot kosztów przewozu ucznia niepełnosprawnego

- kserokopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego
- zaświadczenie z placówki oświatowej, do której uczęszcza dziecko


Dowóz dziecka niepełnosprawnego autobusem PKS do Zespołu Szkół Specjalnych w Erminowie

Rodzice niepełnosprawnego dziecka mogą skorzystać z zorganizowanego przez PKS dowozu dzieci do Zespołu Szkół Specjalnych w Erminowie. Przewóz dziecka odbywał się będzie na podstawie wydanego biletu miesięcznego. Powierzenie ww. zadania następuje na podstawie umowy zawartej pomiędzy rodzicem a Burmistrzem Miasta Sochaczew. Umowa zawierana jest na rok szkolny, a okres obowiązywania liczony jest od dnia podpisania umowy.

Wniosek o powierzenie transportu powinien zostać złożony najpóźniej do 20 sierpnia każdego roku. Wnioski, które wpłyną po tym terminie będą rozpatrywane w możliwie najszybszym czasie i będą obejmowały zwrot kosztów od dnia podpisania umowy.

Rodzice zainteresowani tą formą dowozu powinni złożyć następujące dokumenty:

- wniosek o zwrot kosztów zakupu biletu miesięcznego dla ucznia niepełnosprawnego

- kserokopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego
- zaświadczenie z placówki oświatowej, do której uczęszcza dziecko.
W pozostałych przypadkach z wnioskiem o zorganizowanie dowozu ucznia niepełnosprawnego do placówek oświatowych należy zwrócić się do Burmistrza Miasta w terminie do 30 czerwca każdego roku.