Placówki opiekuńczo – wychowawcze dla dzieci i młodzieży, realizujące zadania z zakresu pomocy społecznej:
Parafialny Zespół Charytatywny CARITAS Parafii Św. Wawrzyńca
ul. Wyszyńskiego 1
Tel.: 46 862 38 50
Świetlica 'Nasza baza" przy Centrum Usług Społecznych
ul. aleja 600-lecia 90
Tel: 46 863-14-81
email sekretariat@cussochaczew.pl
Stołówka im. Matki Teresy z Kalkuty przy Kościele Św. Wawrzyńca:
czynna w dni robocze: 13.00 - 14.00 – wydaje bezpłatne posiłki wszystkim, którzy potrzebują takiej formy wsparcia.
Od 2006 roku działa punkt dożywiania dla osób najuboższych. Lokal i osobę do obsługi stołówki im. Matki Teresy z Kalkuty udostępnia Parafia Św. Wawrzyńca, posiłki finansuje Gmina Miasto Sochaczew oraz budżet centralny, przygotowaniem i dowozem zajmuje się Centrum. Centrum Usług Społecznych prowadzi rozeznanie i kieruje osoby potrzebujące do korzystania z tej formy pomocy.
Centrum realizuje dożywianie w ramach wieloletniego programu rządowego „Posiłek w szkole i w domu”, poprzez finansowanie dzieciom posiłków w szkołach, żłobkach, przedszkolach, internatach ośrodków szkolno-wychowawczych na podstawie zawartych z placówkami umów. Ponadto w ramach dożywiania finansowane są posiłki dla pensjonariuszy DDPS.
Darmowe obiady dla niezamożnych rodzin wydawane w kościele to tylko jeden z elementów większego programu, na który sochaczewski samorząd wydaje rocznie kilkaset tysięcy złotych. Objętych jest nim ok. 1000 osób. Dożywianie odbywa się we wszystkich szkołach podstawowych, przedszkolach i żłobku. Jeśli dzieci z terenu Sochaczewa uczęszczają do szkół poza miejscem zamieszkania tj. do ośrodków szkolno-wychowawczych, szkoły specjalnej czy szkół gminnych, CUS również pokrywa koszty obiadów lub całodziennego wyżywienia.
CUS pokrywa koszty wyżywienia dzieci z niezamożnych rodzin przebywających na koloniach letnich.
W siedzibie CUS działa „Pogotowie Lekcyjne”, a dzieci korzystające z pomocy przy odrabianiu lekcji otrzymują jeden gorący posiłek
Osoby starsze, chore lub niepełnosprawne pozostające pod opieką DDPS mają zapewnione wyżywienie.
W 2009 roku rozpoczęto też dożywianie podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy. Zwykle przez chorobę i brak możliwości podjęcia pracy, do ŚDS trafiają osoby niezamożne. Jeden gorący posiłek dziennie przygotowywany jest przez kuchnię Dziennego Domu Pomocy Społecznej.