Staszica i Sierpniowa w Strefie Płatnego Parkowania
Sochaczewska Strefa Płatnego Parkowania ma się powiększyć. Na kwietniową sesję rady miasta trafią projekty uchwał, dzięki którym parkometry będą mogły stanąć na ulicy Staszica, o co od dawna wnioskowali mieszkańcy i przedsiębiorcy z tej ulicy. Strefą objęty zostanie odcinek od Warszawskiej do Farnej. Parkometr stanie też przy ulicy Sierpniowej.

Powiatowa ulica Staszica już dawno została umieszczona w Strefie Płatnego Parkowania, jednak dopiero teraz udało się ustalić zasady, na których ma działać. Miasto i powiat zawrą porozumienie, a w jego efekcie starostwo zakupi dwa urządzenia, których obsługą, podobnie jak całej SPP, zajmie się Zakład Komunikacji Miejskiej. Zakup trzeciego parkometru sfinansuje miasto. Jak mówi burmistrz Daniel Janiak, rozszerzenie strefy jest przede wszystkim spełnieniem próśb przedsiębiorców, dla których brak możliwości zaparkowania pod ich sklepami czy firmami oznacza wymierne straty.
– Razem ze starostą Jolantą Gontą pochyliliśmy się nad tą sprawą i udało się wypracować porozumienie, w myśl którego starostwo zrefunduje miastu zakup dwóch parkometrów, a obsługą strefy zajmie się ZKM – mówi burmistrz Daniel Janiak.
- O czystość i porządek na objętym strefą odcinku ulicy Staszica również dbać będzie miasto. Przy okazji tego porozumienia zadbamy o poprawę bezpieczeństwa pieszych. Przy przejściu na wysokości ulicy Narutowicza zostanie zlikwidowane jedno miejsce parkingowe, dzięki czemu poprawi się widoczność – dodaje zastępca burmistrza Stanisław Wachowski.
Drugim miejscem, które zostanie objęte płatnym parkowaniem, będzie ulica Sierpniowa, prowadząca od Traugutta do cmentarza żydowskiego. Aby zachować ciągłość przedłużona zostanie też strefa na Traugutta – od Ziemowita do Sierpniowej. Stanie tam jeden parkometr.
Mieszkańcy mają szansę wypowiedzenia się na temat planowanych zmian w konsultacjach społecznych, które prowadzone są na stronie bip.sochaczew.pl. W zakładce konsultacje społeczne znajdują się projekty uchwał i formularze do zgłaszania uwag. Konsultacje potrwają do 28 lutego.
Poszerzona strefa zacznie działać najprawdopodobniej na przełomie kwietnia i maja, po zakończeniu wszelkich procedur, ponieważ decyzje muszą podjąć zarówno rada miasta jak i powiatu, a następnie muszą się one uprawomocnić.
– Chciałbym podkreślić, że powiększenie SPP jest możliwe dzięki bardzo dobrej współpracy ze starostwem powiatowym, które nie tylko dokłada się finansowo do tego zadania, ale i rezygnuje z dochodów pochodzących z parkometrów – dodaje burmistrz Daniel Janiak.
Po rozszerzeniu granice SPP będą wyglądały następująco: Warszawska od pl. św. Dominika do al. 600-lecia, plac św. Dominika, ul. Kard. Stefana Wyszyńskiego, plac Kościuszki między Farną a Wyszyńskiego, Farna od Warszawskiej do Toruńskiej, Toruńska od Staszica do Farnej, Staszica od Warszawskiej do Farnej, Narutowicza, Traugutta od Warszawskiej do Sierpniowej, Wąska, Kordona-Janickiego, Reymonta od Traugutta do 1 Maja, 1 Maja od Warszawskiej do Ułanów Jazłowieckich, Ułanów Jazłowieckich od 1 Maja do zjazdu do Komendy Powiatowej Policji, Żeromskiego od Narutowicza do Pokoju, uliczka przy kotłowni PEC na Żeromskiego, Pokoju od Żeromskiego do 600-lecia, Polna od 600-lecia do Świerkowej, Poprzeczna i Sierpniowa.
====================
Sochaczewska Strefa Płatnego Parkowania to obecnie 614 miejsc postojowych. W 2024 roku średnia rotacja dzienna wynosiła osiem pojazdów na jedno miejsce. Bilet musimy pobrać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00.
W ubiegłym roku wydano ogółem 1 179 712 biletów, z czego 901 000 to bilety bezpłatne. Z możliwości płacenia za postój za pomocą aplikacji skorzystano 10 904 razy.
Nadal najchętniej używamy gotówki – 202 194 bilety opłacono w ten sposób, z możliwości płacenia kartą użytkownicy SPP skorzystali 77 073 razy.
W ciągu dwunastu miesięcy z tytułu opłat za parkowanie w SPP do miejskiej kasy wpłynęło 861,2 tys. zł zebranych w parkometrach.