Wielu właścicieli domów jednorodzinnych zastanawia się, co zrobić, aby kolejny okres grzewczy przejść bezpiecznie, w komforcie cieplnym i bez przepłacania. Jest na to sposób. Warto zapoznać się z programem Czyste Powietrze, który oferuje nie tylko bezzwrotne wsparcie finansowe przyznawane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).
Inwestycja, którą można sfinansować z programu, pozwoli na znaczne zmniejszenie zużycia energii. Program Czyste Powietrze oferuje wsparcie na docieplenie ścian, dachu, wymianę okien i drzwi, zainstalowanie wentylacji z odzyskiem ciepła oraz wymianę starego pieca na paliwo stałe na nowe, efektywne źródło ciepła, które zużywa mniej energii, a przy tym emituje mniej zanieczyszczeń do powietrza.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z WFOŚiGW przygotował w 2023 r. ważne zmiany w programie, dzięki którym można otrzymać nawet do 136 tys. zł dofinansowania. Tak wysokie bezzwrotne wsparcie możliwe jest obecnie z uwagi na podniesienie poziomu dotacji na poszczególne elementy termomodernizacji.
Do programu może przystąpić każdy, kogo roczny dochód nie przekracza 135 tys. zł. Wcześniej warto wykonać audyt energetyczny, czyli dokument opracowany przez specjalistę, który pokazuje, co w domu należy docieplić, zainstalować i wymienić w ramach termomodernizacji, aby była ona kompleksowa. Taka kompleksowa termomodernizacja umożliwia otrzymanie najwyższej dotacji, a później płacenie niższych rachunków.
Punkt Konsultacyjny programu "Czyste Powietrze" mieści się w sochaczewskim Urzędzie Miejskim. Z jego pomocy można korzystać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00.
Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 862-22-35 wew. 337, 391 lub 397.
Można również pisać na adres srodowisko@sochaczew.pl.