Ocalić od zapomnienia – Zadumki Kulturalne
“Gdziekolwiek będziesz
Cokolwiek się stanie
Będą miejsca w książkach i miejsca przy stole
Kasztan kiedy kwitnie lub owoc otwiera
Będą drzewa, ulice, ktoś nagle zawoła
Ktoś do drzwi zapuka, pamięć przyniesie
Z kwiatem, z godziną, z kolorem
Gdziekolwiek będziesz…”
Zapraszamy na Zadumki Kulturalne „Ocalić od zapomnienia”, które odbędą się w sobotę 4 listopada w Klubie Kontrast w Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul. 15 Sierpnia 83. Tym razem, wraz autorami książek o Sochaczewie – Barbarą Sobkowicz, Jolantą Śmielak-Sosnowską i Waldemarem Broniczem, przeniesiemy się w czasie na dawne uliczki Sochaczewa i wysłuchamy wspomnień. Czasem wzruszających, czasem okraszonych nutką nostalgii. Wspomnień zapisanych na kartach takich publikacji jak „SochoHistorie”, „Lubię rozmawiać” czy „Wszystko jest wspomnieniem”.
Nie zabraknie też wspomnień zapisanych w muzyce. Znane piosenki poetyckie i ludowe, przy akompaniamencie dźwięków fortepianu i gitary, wykonają Katarzyna Proch i Paweł Wesołowski. Obraz wspomnień domknie fotografia Grzegorza Komendarka, w której zapisane zostały kolory Sochaczewa. Nie zabraknie też jesienno-zimowej herbaty SCK, pachnącej cynamonem, goździkami i słodką pomarańczą.
Na zakończenie wieczoru będzie można nabyć książki wraz z autografami autorów sochaczewskich publikacji.
Gośćmi wieczoru będą:
Barbara Sobkowicz – nauczycielka języka polskiego związana przez wiele lat z Liceum Ogólnokształcącym im. F. Chopina w Sochaczewie, pomysłodawczyni i inicjatorka wielu imprez kulturalnych w Sochaczewie, współzałożycielka teatru MASKA i wieloletnia instruktorka teatralna, autorka książek „SochoNostalgie” i „SochoHistorie”.
Jolanta Śmielak-Sosnowska – dziennikarka, wieloletnia redaktor naczelna dwutygodnika „Ziemia Sochaczewska”, autorka książek „Lubię rozmawiać”, Lubię rozmawiać – kontynuacja”.
Waldemar Bronicz – z zawodu księgowy. Z pasji – dziennikarz, hobbista starej fotografii, kronikarz i twórca portalu www.bronic.pl oraz www.starafotografia.pl. W latach 80-tych publikował wywiady w prasie centralnej i wojewódzkiej, m.in. z Martą Lipińską, Janem Kobuszewskim czy Janem Machulskim. Autor publikacji w prasie regionalnej na temat historii starych zakładów fotograficznych Sochaczewa, Skierniewic, Żyrardowa i Łowicza. Autor książek: „Wspomnienia z dawnego Chodakowa”, „Kufer wspomnień”, „Wszystko jest wspomnieniem”.
Grzegorz Komendarek – z zamiłowania i zawodu fotograf. Od wielu lat zajmuje się fotografią bezcieniową, portretem, martwą naturą ale też fotografią reportażową. Z pasją fotografuje swoje miasto – Sochaczew i jego okolice. Założyciel i twórca strony „W krainie Bzury”.
Paweł Wesołowski (śpiew i gitara) – miłośnik poezji śpiewanej, obywatel Krainy Łagodności czyli… „Piosenki z tekstem”.
Warto też dodać, że tego wieczoru zaprezentowane zostaną ludowe stroje łowickie zakupione dzięki dofinansowaniu zadania Zakup strojów dla Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca „Folklorek” w ramach Programu EtnoPolska. Edycja 2023 ze środków finansowych Narodowego Centrum Kultury.
Wstęp wolny.
Rezerwacje stolików telefonicznie pod numerem: 46/863-07-68.