Z troską o braci mniejszych
Przychodnia Weterynaryjna Vetplanet z Rozlazłowa przez kolejny rok będzie na zlecenie miasta świadczyła usługi pielęgnacyjno-weterynaryjne wobec zbłąkanych zwierząt domowych, gospodarskich i dzikich, zwierząt biorących udział w zdarzeniach drogowych oraz kotów wolno żyjących na terenie Sochaczewa.
Każda polska gmina ma obowiązek zatroszczyć się o zdrowie bezpańskich psów i kotów, pomagać w leczeniu dzikich zwierząt potrąconych przez samochody, musi też zadbać o zwierzęta gospodarskie odebrane właścicielom, którzy nie potrafią zapewnić im godnych warunków życia. Nasi bracia mniejsi czują ból, strach, chorują, ale na etapie rekonwalescencji potrzebują pomocy człowieka.
Sochaczewski ratusz rozstrzygnął przetarg na usługi weterynaryjne, które świadczone będą od 1 lipca br. do końca czerwca 2025 r. Umowa obejmie kilkadziesiąt różnych zabiegów, w tym m.in. sterylizację i kastrację psów i kotów, szycie ran, wykonywanie badań RTG, USG, podstawowych badań jak morfologia, odrobaczanie czy szczepienie przeciwko wściekliźnie. Przychodnia Vetplanet zadba też o zwierzęta wymagające dłuższej rekonwalescencji po zabiegach (żywienie, leczenie itp.). Umowa z ratuszem obejmie także wyjazdy interwencyjne, w tym nocne, do bezpańskich i dzikich zwierząt, które ucierpiały w kolizjach drogowych.
Ta sama przychodnia przeprowadzi na zlecenie miasta również akcję sterylizacji i kastracji oraz czipowania psów oraz kotów, których właścicielami są mieszkańcy Sochaczewa. Na ten cel miasto pozyskało dotację od Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Programu Wsparcia Zapobiegania Bezdomności Zwierząt – Mazowsze dla zwierząt 2024”. Wkrótce burmistrz ogłosi, od kiedy i na jakich zasadach można zgłaszać domowych pupili do tego programu. Wzorem ubiegłego roku o sfinansowanie zabiegu i umieszczenie czipa pod skórą zwierzęcia będą mogli ubiegać się wyłącznie mieszkańcy miasta. Program pochłonie 40 tys. zł, gdyż do 20 tys. od marszałka drugie 20 tys. dołoży samorząd. Za tę kwotę uda się wykonać ok. 40 sterylizacji, 40 kastracji i 80 zabiegów czipowania zwierząt.
(daw)