Wyruszamy na 5. Rajd – szlakiem sochaczewskich fortyfikacji
W sobotę, 28 września o godz. 14.00, Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza wraz z grupą pasjonatów z „Projektu – Sochaczewskie Fortyfikacje” przy wsparciu Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą zapraszają wszystkich chętnych na bezpłatną przygodę z historią.
To już piąta edycja rajdu, który stał się obowiązkowym punktem w kalendarzu miłośników turystyki, historii, militariów, mieszkańców regionu i turystów z całej Polski. Czeka nas prawdziwa żywa lekcja historii w terenie – bez nudnych wykładów i szkolnej ławki, za to z autentycznymi obiektami, opowieściami przewodników i… żołnierskim poczęstunkiem na koniec.
Zbiórka: godz. 13.50 przy Placu Kościuszki – przed wejściem głównym do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Start autokaru: 14.00.
Na trasie rajdu zobaczymy m.in.:
- żelbetowe schrony w rejonie ulic Długiej, Partyzantów, Polnej i Energetycznej,
- nowo otwartą Izbę Pamięci przy ul. Partyzantów z unikatowymi pamiątkami z czasów budowy umocnień i wystawą „Polscy robotnicy przymusowi budują niemieckie schrony w rejonie Sochaczewa”,
- w pełni zrewitalizowany schron przy ul. Katowej i umieszczoną w nim wystawę „Franciszkanie z Niepokalanowa na przymusowych robotach fortyfikacyjnych 1944–1945 w rejonie Sochaczewa”, przy którym rozpocznie się dalsza piesza część rajdu,
- Będzie też okazja zobaczyć fragment rowu przeciwpancernego oraz po raz pierwszy wejść do kolejnego, dotąd nieudostępnianego schronu.
- W ostatnim punkcie rajdu, przy ul. Lubiejewskiej, zaprezentujemy dwa sąsiadujące ze sobą schrony w tym odtworzone wnętrze Regelbau 668 i schron bojowy Ringstand 58c.
A po wędrówce – czas na kiełbaskę z ogniska i żołnierski poczęstunek. Około godz. 19.00 autobus odwiezie uczestników do centrum Sochaczewa. Nie trzeba żelaznej kondycji – wystarczą wygodne buty i dobry humor. Większość trasy pokonamy autokarem, a spacerowe odcinki to kilka kilometrów w lekkim tempie. Serdecznie zapraszamy do udziału w tej wyjątkowej wyprawie!
– Podczas wydarzenia chcemy pokazać uczestnikom nie tylko same fortyfikacje, ale też efekty naszej kilkuletniej pracy i opowiedzieć o tym, że w ubiegłym roku na turystycznej mapie Polski pojawiła się wyjątkowa atrakcja – „Szlak śladami sochaczewskich fortyfikacji okresu II wojny światowej”, którego jesteśmy pomysłodawcami i twórcami. To dla nas ogromny powód do dumy! Podzielimy się również naszymi planami na najbliższe miesiące oraz wizją dalszego rozwoju projektu. Szczególnie chcemy podkreślić, że nasz region ma ogromny potencjał do rozwijania turystyki historyczno-militarnej, opartej na autentycznym dziedzictwie kulturowym – na śladach i pozostałościach sochaczewskich fortyfikacji polowych z czasów II wojny światowej – powiedział koordynator projektu Artur Gałecki.
Jeśli z różnych powodów nie możecie wybrać się na „5. Rajd – szlakiem sochaczewskich fortyfikacji”, a chcielibyście zobaczyć z bliska nasze odrestaurowane obiekty – serdecznie zapraszamy. W sobotę od godz. 14:00 do 19:00 czekamy na Was w rejonach schronów:
- przy ul. Partyzantów – Izba Pamięci w pobliżu stacji elektroenergetycznej Sochaczew,
- przy ul. Katowej (Władysławów),
- przy ul. Lubiejewskiej (Lubiejew).
Najlepiej rozpocząć zwiedzanie od schronu przy ul. Partyzantów (Izba Pamięci), potem przemieścić się na ul. Katową, a następnie do dwóch schronów przy ul. Lubiejewskiej. W każdym z tych miejsc czekają na Was nasi przewodnicy, którzy opowiedzą historię obiektów i pokażą, co udało nam się już dokonać.
„Zadanie jest współfinansowane ze środków Miasta Sochaczew i Gminy Sochaczew”
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Sochaczewa Pan Daniel Janiak.