Na rowerach śladami Chopina
Pogoda i nastroje dopisywały, a frekwencja była imponująca – blisko tysiąc osób wzięło udział w Sochaczewskim Majowym Rajdzie Rowerowym, który odbył się w czwartek, 1 maja. Tegoroczna, około trzydziestokilometrowa trasa wiodła śladami Fryderyka Chopina przez gminy Młodzieszyn, Brochów i Sochaczew.

Rajd tradycyjnie zainaugurował sezon wydarzeń plenerowych organizowanych przez samorząd miejski i stał się okazją do międzypokoleniowej integracji podczas długiego majowego weekendu. Od wczesnych godzin porannych na placu Kościuszki działało biuro zawodów, gdzie zapisani uczestnicy odbierali certyfikaty i odblaskowe kamizelki. Wydano 854 pakiety startowe.
W oficjalnym otwarciu imprezy uczestniczyli Burmistrz Sochaczewa Daniel Janiak, jego zastępca Kamila Gołaszewska-Kotlarz, reprezentująca starostę sochaczewskiego - radna Anna Orlińska, Wójt Gminy Sochaczew Dariusz Krupa oraz naczelnik Wydziału Sportu i Organizacji Pozarządowych Agata Kalińska. Wraz z burmistrzami na rowerową wycieczkę wybrali się ich bliscy. Na rowery wsiedli także radni miejscy: Selena Majcher, Tomasz Malesa, Piotr Pętlak oraz wiceprzewodniczący rady Jakub Wojewoda. W peletonie znalazł się również m.in. Sebastian Wątroba – policjant i aktor znany z telewizyjnego serialu W11, który ponownie pojawi się w naszym mieście 10 maja podczas meczu charytatywnego, w którym drużyna burmistrza zmierzy się z piłkarzami Orkana Sochaczew.
Komandorem rajdu był – jak co roku – sprawdzony i dobrze znany uczestnikom Jacek Spilaszek. Rowerzyści wyruszyli z Sochaczewa i przejechali przez miejscowości: Altanka, Adamowa Góra, Juliopol, Młodzieszyn, Nowe Mistrzewice, Witkowice, Brochów, Budki Żelazowskie, Mokas i Dzięglewo. Po niespełna trzech godzinach dotarli do Żelazowej Woli, gdzie na polu za restauracją Sonata organizatorzy przygotowali rodzinny piknik z licznymi atrakcjami.
Uczestnicy mogli zregenerować siły przy grochówce i skorzystać z oferty strefy cateringowej. MOSiR przygotował strefę gier i zabaw dla najmłodszych. Były także wielkie dmuchane zjeżdżalnie. Organizatorzy rozlosowali nagrody – plecaki i koszulki – wśród uczestników. Główną nagrodę, rower ufundowany przez firmę Bikeland, otrzymała Sylwia Łażewska. Przyznano również pamiątkowe puchary: dla najmłodszego uczestnika rajdu – który trafił do rodziców niespełna półrocznej Helenki Orlińskiej; dla najstarszego – odebrał go urodzony w 1945 roku Stanisław Strożek; oraz dla najliczniejszej rodziny – państwa Wacławiak, którzy wzięli udział w rajdzie w 30-osobowej grupie.
Imprezę przygotowali pracownicy Wydziału Sportu i Organizacji Pozarządowych oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, przy wsparciu Klubu Wolontariuszy CUS Sochaczew i radnych Młodzieżowej Rady Miasta. O bezpieczeństwo uczestników dbali sochaczewscy policjanci oraz strażacy z jednostek OSP z terenu gminy Sochaczew.
Partnerami i sponsorami wydarzenia byli: Urząd Gminy Sochaczew, Restauracja Sonata w Żelazowej Woli, Chopin Cafe, Rotary Klub Warszawa City, firmy Bikeland, Mars Polska, Żywiec Zdrój, Sochbud oraz agencja pracy Fair Play. Serwis i pomoc techniczną na trasie zapewniali pracownicy sklepu WERO Rowery. (mf)