{index_ob_css}{index_ob_js}

Wszyscy radni za wotum i absolutorium dla burmistrza

Raz w roku radni wszystkich polskich gmin podejmują uchwały o udzieleniu swojemu prezydentowi, burmistrzowi lub wójtowi wotum zaufania i absolutorium za poprzedni rok. Głosowania poprzedza analiza dwóch ważnych dokumentów – Raportu o stanie miasta (wotum zaufania) oraz sprawozdania z wykonania budżetu za poprzedni rok (absolutorium). Po dyskusji, publicznej debacie z udziałem mieszkańców (jeśli zgłoszą się do dyskusji), rada ocenia pracę swego włodarza.

Zdjęcie do Wszyscy radni za wotum i absolutorium dla burmistrza

Tak też było na sesji 2 czerwca, a ocena wystawiona burmistrzowi okazała się jednoznaczna. Cała rada, jednogłośnie, zagłosowała za udzieleniem mu wotum zaufania oraz absolutorium za 2025 rok.

Głosowanie poprzedziła analiza Raportu o stanie miasta opisującego pracę ratusza, podległych mu jednostek, finanse samorządu, prowadzone inwestycje, wskazującego jak miasto wdrażało uchwalane przez radę plany i strategie. Krótkiego podsumowania roku dokonał burmistrz, który zauważył, że w minionym roku majątek Sochaczewa zwiększył się o blisko 40,6 mln zł. Co istotne, 77 proc. wydatków majątkowych zostało sfinansowanych ze środków zewnętrznych w wysokości 31,4 mln zł, pochodzących przede wszystkim z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.

- W minionym roku zakończono realizację projektu „Mała ojczyzna Chopina”, obejmującego przebudowę 33 dróg miejskich, oddano do użytku wodny plac zabaw, a w ramach programu „Rozświetlamy Sochaczew” zamontowano ponad 2,5 tys. energooszczędnych opraw oświetlenia ulicznego. Wydatki na poziomie ponad 700 tys. zł przeznaczono na działania związane z podniesieniem poziomu bezpieczeństwa mieszkańców oraz cyberbezpieczeństwa Urzędu Miejskiego – wyliczał Daniel Janiak.

Przypomniał również, że we współpracy ze starostwem przebudowano prawoskręt z Gawłowskiej w ulicę Płocką, nową nawierzchnię asfaltową zyskały ulice Sikorskiego oraz Brzozowa. Kontynuowano modernizację stadionów przy ul. Chopina i Warszawskiej.

- Rok 2025 był przełomowy dla projektu budowy systemu wykorzystującego wodę geotermalną do ogrzewania mieszkań. Opublikowano wyniki badań jakości wody z nowego odwiertu GT-2 oraz podpisano kontrakt o wartości 46,42 mln zł na budowę zakładu odzyskującego ciepło z wnętrza ziemi – mówił Daniel Janiak.

Wspomniał też o najważniejszych wydarzeniach kulturalnych, sukcesach sportowców, pozyskaniu blisko 5,9 mln zł dofinansowania na zakup czterech autobusów elektrycznych oraz 2,9 mln zł na realizację projektu „Przyszłość to rodzina”, zakończonej sukcesem renowacji zabytkowego Jelcza M11, budowie dwóch bloków czynszowych, remoncie trzech szkolnych kuchni o wartości 300 tys. zł, aktywności Młodzieżowej Rady Miasta.

O przybliżenie najważniejszych zagadnień z raportu burmistrz poprosił jego współautorów – naczelników kilku wydziałów oraz dyrektorów CUS i Miejskiego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego. Sama debata nad raportem ograniczyła się do trzech krótkich wypowiedzi i podziękowania dla pracowników UM za przedłożenie radzie obszernego i wyczerpującego w swej treści dokumentu. Chwilę później wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem burmistrzowi wotum zaufania.

Następnie rada przeszła do analizy sprawozdania z wykonania budżetu za 2025 roku. Skarbnik Jolanta Brzóska przestawiła strukturę dochodów i wydatków, zmiany wprowadzane w planach finansowych, mówiła o wydatkach na inwestycje i zdobytych dotacjach. Jak podkreśliła, ostatecznie w poprzednim roku dochody miasta sięgnęły 292,4 mln (100,2 proc. planu) a wydatki 288,1 mln zł (97,2 proc planu). Nadwyżka w wysokości 4,3 mln zł została przeznaczona na wykup papierów wartościowych.

Pozytywnie o realizacji budżetu wypowiedziała się Regionalna Izba Obrachunkowa, podobnie za przyjęciem sprawozdania opowiedziała się Komisja Rewizyjna rady. W debacie padło tylko jedno pytanie, jakimi metodami samorząd stara się odzyskać pieniądze od dłużników. Po nim zarządzono głosowanie.

Burmistrz Daniel Janiak

Serdecznie dziękuję państwu radnym za 21 głosów poparcia oraz jednomyślną decyzję w sprawie udzielenia mi absolutorium i wotum zaufania. Nie byłoby to możliwe bez państwa – osób obecnych na tej sali, bez pracowników Urzędu Miejskiego, a także wszystkich tych, którzy każdego dnia pracują na rzecz rozwoju Sochaczewa. Choć w radzie niekiedy pojawiają się różnice zdań i odmienne spojrzenia na niektóre kwestie, łączy nas jedno – dobro naszego miasta. Zgoda i współpraca naprawdę budują, a dzięki nim możemy konsekwentnie realizować ambitne przedsięwzięcia. Nie byłoby Daniela Janiaka bez radnych, pracowników ratusza, jednostek organizacyjnych oraz miejskich spółek, a przede wszystkim bez mieszkańców. Ten sukces jest efektem wspólnej pracy nas wszystkich.

(daw)

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności