Wieża ciśnień – propozycje mieszkańców
Od końcówki ubiegłego roku miasto Sochaczew jest właścicielem zabytkowej, ponadstuletniej wieży ciśnień przy dworcu PKP. 16 marca obiekt został otwarty dla mieszkańców, którzy z ciekawością oglądali wnętrze i z zaangażowaniem snuli plany jego zagospodarowania. Odpowiadająca za zabytki sekretarz miasta Joanna Niewiadomska-Kocik, inicjatorka spotkania, podkreśla, że to sochaczewianie zdecydują, jak w przyszłości będzie wyglądać wieża.\
Pomysłów na zagospodarowanie zabytku tak, aby służył mieszkańcom, jest wiele. 143 osoby wypełniły ankietę dotyczącą przeznaczenia obiektu. Większość widzi w nim obiekt gastronomiczny – kawiarnię, restaurację lub bar (82 głosy). Największym powodzeniem cieszył się pomysł powstania tam przytulnej kawiarni ze strefą relaksu, w której odbywałyby się czasowe wystawy sztuki. Wiele osób widzi w wieży szeroko pojęte miejsce kultury, część chciałaby utworzenia tam wystawy stałej związanej z historią kolei (nie tylko wąskotorowej), padały też propozycje zorganizowania w wieży specjalnego placu zabaw dla dzieci. Mieszkańcy proponowali też powstanie centrum kreatywnego dla startupów, zlokalizowanie w obiekcie centrum obywatelskiego z miejscem na spotkania stowarzyszeń i organizowane przez nie wydarzenia, punkt widokowy, obserwatorium czy miejsce na kameralne koncerty.
Opinie na temat przyszłego przeznaczenia wieży są zbierane nadal – na parterze Urzędu Miejskiego można wypełnić ankietę i wrzucić ją do specjalnie na ten cel przeznaczonej urny. Można to zrobić do 15 kwietnia włącznie – czekamy na pomysły.
- Każdy z nich zostanie wzięty pod uwagę, ponieważ wieża ma służyć mieszkańcom i być miejscem dobrych, ciekawych, kreatywnych spotkań – podkreśla Joanna Niewiadomska-Kocik, od początku zaangażowana we włączenie tego miejsca w żywą tkankę miasta. – Potrzebujemy otwartych, przyjaznych obiektów integrujących sochaczewian, a wieża ciśnień, tak przez wszystkich lubiana, stwarza wiele możliwości. Konsultacje społeczne trwają, zachęcam wszystkich do wyrażenia swojej opinii. Wiemy, że obiekt jest w dobrym stanie technicznym, co ułatwi nam poszukiwanie środków na ostateczne zagospodarowanie. Cieszę się, że mieszkańcy miasta interesują się swoim dziedzictwem – podsumowuje sekretarz miasta.
ig