Strefa i Kraina w budowie
Z myślą o najmłodszych mieszkańcach Sochaczewa ratusz prowadzi obecnie dwie inwestycje, których łączna wartość to ponad 17,5 miliona złotych. Przy bulwarach nad Bzurą powstaje Strefa Aktywności, a ogródek jordanowski przy al. 600-lecia zmienia się w Krainę Przygód. Wykonawcą obu zadań jest firma Sorted z Piaseczna. Odwiedziliśmy place budowy i sprawdziliśmy postęp prac.
Budowa Strefy Aktywności nad Bzurą zakończy się w czerwcu przyszłego roku. Łączna wartość tego przedsięwzięcia to 8,9 mln zł, z czego 5 mln to środki pozyskane przez miasto z rządowego programu Polski Ład. Koszt powstającej na terenie ogródka jordanowskiego Krainy Przygód to 8,7 mln zł, z czego 4 miliony to dotacja od Samorządu Województwa Mazowieckiego. Oznacza to, że realizowane przez samorząd miejski przedsięwzięcia w ponad połowie zostaną sfinansowane ze środków zewnętrznych.
Pumptrack, skatepark i trampoliny
Strefa Aktywności ma łączyć pokolenia, zachęcać dzieci i młodzież do ruchu, zabawy, bezpiecznego uprawiania sportu, a dorosłych i tych nieco starszych do wypoczynku nad rzeką. Nowy obiekt ma być spójny architektonicznie ze znajdującymi się w sąsiedztwie bulwarami spacerowymi. Odwiedzający to miejsce dostaną plac zabaw z parkami linowymi, trzy tory do jazdy na rowerach, rolkach i deskorolkach, leżaki terenowe, hamaki, stoliki szachowe, zadaszoną wiatę nad brzegiem rzeki.
Głównym i największym elementem strefy będzie pumptrack złożony z dwóch torów rowerowych o długość 270 metrów i 71 metrów. Obydwa tory służyć będą przede wszystkim amatorom terenowej jazdy na rowerze, ale zostały zaprojektowane tak, by umożliwiały jazdę również na deskorolkach, rolkach czy hulajnodze.
Tuż obok stanie skatepark przeznaczony do jazdy na rolkach, deskorolkach, hulajnogach, ale też na rowerach BMX. Jego konstrukcję będzie stanowiła odpowiednio ukształtowana betonowa płyta o powierzchni 662 m2.
Kolejnym elementem strefy, który zajmie powierzchnię prawie 370 m2, będzie plac zabaw dla dzieci. Znajdą się w nim dwa parki linowe, siedem trampolin, jedenaście półkul gumowych i osiem kul gumowych, z którym mogą korzystać już trzylatki. Plac zostanie wyłożony bezpieczną nawierzchnią poliuretanową.
Po pierwsze zieleń
Budowa Strefy rozpoczęła się w czerwcu, a Krainy Przygód na początku sierpnia. Odwiedziliśmy place budowy, aby sprawdzić postęp prac.
- Początek robót w Strefie to prace związane ze wszystkimi sieciami podziemnymi. Mamy już wykonaną instalację kanalizacji deszczowej wraz z kompletem studni. Obecnie układamy rury instalacji wodociągowej. Rozpoczęliśmy również układanie pierwszych warstw podbudowy torów pod pumptrucki. Jeśli chodzi o zieleń, to drzewa, które spacerowicze widzą na placu budowy są zabezpieczone i pozostaną nienaruszone. Wkomponujemy je w realizowany projekt – zapewnia kierownik robót z firmy Sorted, Robert Kaczyński.
O tym samym wspomina kierownik robót na budowie Krainy Przygód, Dominik Wojdak.
- Na początku zabraliśmy się za zabezpieczenie istniejącej zieleni, bo na życzenie ratusza wszystkie rosnące na jordanku drzewa zostaną zachowane. Zdemontowaliśmy urządzenia zabawowe i lampy oświetleniowe. Do tej pory wykonaliśmy przyłącze kanalizacji sanitarnej odprowadzającej ścieki z publicznej toalety, która stanie przy wejściu od ul. Polnej. Podpięliśmy się też do wodociągu, wykonujemy system nawodniania obiektu, zainstalowaliśmy już zasilanie wody pod zamgławiacze. Obecnie robimy wykopy pod nowe oświetlenie. W kolejnych etapach skupimy się głównie na korytowaniu tras, którymi mają przebiegać ścieżki i układaniu samych alejek – wylicza Dominik Wojdak.
Wieże, huśtawki i zjeżdżalnie
W ogrodzie jordnowskim przy al. 600-lecia pojawi się w sumie nowych 70 urządzeń zabawowych. Wcześniej było ich tylko 27. Po konserwacji stare sprzęty będą przeniesione i zamontowane na innych placach zabaw na terenie miasta.
Powstająca Kraina Przygód podzielona zostanie na dziesięć stref, tak aby niezależnie od wieku, każdy użytkownik w pełni wykorzystał istniejącą tam infrastrukturę. Znikną asfaltowe ścieżki a w ich miejsce pojawią się alejki wyłożone masą mineralno-żywiczną przepuszczającą wodę do gruntu. Ochłodę latem zapewnią trzy zamgławiacze. Cały obszar będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzieci i młodzież na wózkach skorzystają m.in. z huśtawki koszowej, karuzeli tipi, karuzeli z miejscem na wózek inwalidzki, huśtawki bocianie gniazdo. Na plac trafią też urządzenia sensoryczne, gry chodnikowe, wieże i domki o różnej wysokości, huśtawki, bujaki, piaskownice, trampoliny, deski do balansowania, karuzele, bloki do wspinaczki, tyrolka, siedziska i ruchome hamaki, stolik szachowy, stół do ping-ponga, stacja ładowania telefonów i hulajnóg. Na placu pozostaną, szczególnie oblegane zimą gdy spadnie śnieg, dwa wzniesienia. Górka od strony północno-zachodniej będzie wyposażona w dwie zjeżdżalnie oraz siatkę wspinaczkową. Z kolei górka wschodnia będzie spełniać funkcje saneczkowej z wejściem po schodach, siatce wspinaczkowej i linkach wspinaczkowych. Dla karmiących mam będą dwie zadaszone ławki wyposażone w przewijaki, zamontowanych zostanie ponad 30 ławek, ławko-huśtawki, leżanki młodzieżowe, stojaki na rowery. Cały teren oświetli niemal trzydzieści energooszczędnych lamp.
Decyzja o realizacji tych projektów zapadła na sesji 28 marca br., gdy burmistrz zaproponował pakiet zmian w budżecie miasta i Wieloletniej Prognozie Finansowej. Obejmował on sześć projektów, w tym budowę Strefy Aktywności i Krainy Przygód. Inwestycje poparli radni Sochaczewskiego Forum Samorządowego i PiS: Selena Majcher, Piotr Pętlak, Sylwester Kaczmarek, Edward Stasiak, Sławomir Dorywalski, Arkadiusz Karaś, Marcin Cichocki, Krystyna Dybiec, Renata Sokołowska, Magdalena Zborowska, Sylwester Zdzieszyński. Wyszli z sesji i nie brali udziału w głosowaniach radni PO, Koalicji dla Sochaczewa i Bezpartyjni Samorządowcy: Janusz Bąbała, Robert Błaszczyk, Jacek Krzemiński, Adam Kloch, Jolanta Kulpa-Szczepaniak.
mf