Stop przemocy – akcja trwa
W ramach programu „Stop przemocy rówieśniczej”, który od początku marca trwa w sochaczewskich szkołach podstawowych, odbywają się spotkania czwartoklasistów z psychologiem, policjantami i pracownikami sądu.
W tym tygodniu we wszystkich podstawówkach uczniowie rozmawiali o przemocy z psychologiem i psychoterapeutą Sławomirem Kanderskim. Co sprawia, że dobrze czujemy się w grupie? Dlaczego nie pomagamy osobom doświadczającym przemocy? Jakie są konsekwencje psychiczne i zdrowotne długotrwałego doświadczania zachowań przemocowych? Między innymi takie zagadnienia poruszali uczestnicy spotkania. Prowadzący podkreślał wielopłaszczyznowość skutków przemocy, jej „zaklęty krąg”. Ofiara myśli o sobie jako osobie bezwartościowej, to powoduje negatywne emocje – smutek, bezradność, strach, pojawiają się reakcje ciała – ból, napięcie, a to z kolei przekłada się na zachowania – wycofanie, płacz. Długotrwałe doświadczanie przemocy prowadzi do stanów depresyjnych, samookaleczeń, a nawet decyzji o rezygnacji z życia.
Uczniowie w rozmowie z psychologiem wspólnie szukali rozwiązań – co można zrobić wewnątrz grupy, aby ograniczyć zachowania przemocowe. Uczyli się odróżniać przemoc fizyczną od psychicznej, agresję od przemocy. Takie spotkania poszerzają wiedzę młodych ludzi i budzą empatię.
Program „Stop przemocy rówieśniczej” to inicjatywa wiceburmistrz Sochaczewa Kamili Gołaszewskiej-Kotlarz, w ramach której wszyscy czwartoklasiści spotkają się z psychologami, policjantami, pracownikami sądu, poznają konsekwencje stosowania przemocy dla sprawców i ofiar, a całość zakończy się konkursem plastycznym. Przeszkoleni zostaną także nauczyciele. Program ma mieć kontynuację w kolejnych latach.
ig
Galeria zdjęć z zajęć w SP 3: