Piłkarskie święto, czyli 22. Turniej Dzikich Drużyn
Emocje, którymi obdzielić można byłoby wiele turniejów, zacięte pojedynki, mnóstwo wrażeń i wspaniałe piłkarskie akcje, grad goli, a wszystko to podczas bardzo słonecznej soboty, 18 maja br. Turniej Dzikich Drużyn o Puchar Stowarzyszenia Odnowy Sochaczewa „Zamek” to chyba największe tego typu wydarzenie na Mazowszu, a być może i w całym kraju. Amatorskie, podwórkowe, osiedlowe, czy po prostu stworzone wśród znajomych drużyny zagrały w Chodakowie już po raz 22.
Pomysłodawcą Turnieju Dzikich Drużyn na ziemi sochaczewskiej jest poseł na Sejm RP Maciej Małecki. Przed laty stworzył to sportowe przedsięwzięcie, które dziś ma swoją renomę i cieszy się ogromną popularnością. W tym roku na starcie stanęło 49 drużyn. Blisko 500 zawodników i zawodniczek rywalizowało w 5 kategoriach wiekowych.
- Jakże cieszy dziś widok na ten stadion wypełniony piłkarzami i piłkarkami, uczestnikami naszego turnieju. Pierwszą edycję zorganizowaliśmy w 2001 roku. Wtedy graliśmy do 14 roku życia i w kategorii open. Dziś grono rywalizujących zwiększyło się wielokrotnie, to jest piękna sprawa. Piłkarskie wydarzenie w Chodakowie przyciąga zawodników, rodziny, ale też piłkarzy, którzy grali w starszych edycjach, a dziś kibicują swoim dzieciom. Kolejne pokolenia stają na starcie, wspaniale, że tak to się potoczyło – mówił pomysłodawca tego turnieju Maciej Małecki, poseł na Sejm RP.
W Chodakowie rywalizacja trwała łącznie przez blisko sześć godzin. Na uczestników tradycyjnie czekały okolicznościowe koszulki, pakiety startowe i grill. – Jesteśmy super zadowoleni, że tu jesteśmy, gramy już nie pierwszy raz. Na ten turniej czekamy cały rok, bo to jest naprawdę wyjątkowe wydarzenie. Za rok na pewno znowu wystartujemy – mówił tuż po swoim meczu jeden z zawodników, dodając: – Choć nie udało nam się awansować do strefy medalowej, to nie mówimy ostatniego słowa i w kolejnej edycji postaramy się zajść jeszcze wyżej.
Piłkarze niejednokrotnie chwalili poziom organizacji zawodów i podkreślali, że Turniej Dzikich Drużyn w Sochaczewie należy kontynuować, bo tego typu piłkarskich imprez nie ma zbyt wiele, choć zapotrzebowanie jest duże. Dodajmy, że w sochaczewskim TDD corocznie grają zespoły również spoza powiatu sochaczewskiego. Turniej rozpoczyna się uroczystym losowaniem grup w kramnicach miejskich w Sochaczewie na kilka dni przed startem, a potem rywalizacja odbywa się na kilku boiskach m.in. na głównym boisku Bzury, chodakowskim orliku oraz boisku przy SP nr 7.
- Miałem zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w organizacji tego wydarzenia, którego pomysłodawcą jest poseł Maciej Małecki. Victoria Młodzieszyn, której trenerem jestem, wystawiła cztery drużyny! Jedną w kategorii dziewcząt, dwie w kategorii skrzat i jedną w kategorii orlik. Zawsze powtarzam, że dzieciom trzeba stwarzać możliwości do uprawiania sportu. Jak widać z takich możliwości chętnie korzystają. A sport to zdrowie - mówił Michał Orliński, radny sejmiku województwa mazowieckiego, bardzo zaangażowany w organizację turnieju. Poza nim i posłem M. Małeckim, piłkarskiej rywalizacji kibicowali i wspierali organizację oraz nagradzali zwycięzców m.in. Andrzej Kierzkowski – przewodniczący Rady Powiatu w Sochaczewie, Anna Pawłowska - wicestarosta sochaczewski, Daniel Janiak - burmistrz Sochaczewa, Sylwester Kaczmarek - przewodniczący Rady Miejskiej, Monika Pietrzyk - wójt gminy Młodzieszyn, Łukasz Ziębiński - przewodniczący Rady Gminy Nowa Sucha, Anna Orlińska - dyrektor sportowy XXII TDD i radna powiatowa, Michał Brysiak - radny powiatowy, Marlena Dębicka – dyrektor PUP Sochaczew, Selena Majcher - radna miejska, Piotr Pętlak – radny miejski i kierownik WTZ, gdzie w tym roku mieściło się biuro zawodów. Obecni byli też Izabela Wojdyno - p.o. dyrektora MOSiR, Mieczysław Głuchowski - były dyrektor MOSiR, Agata Kalińska z UM Sochaczew oraz wiele innych osób. Sędzią głównym zawodów był Zenon Grąbczewski, za sekretariat odpowiedzialna była Sylwia Seklecka, a wydarzenie poprowadził Marcin Odolczyk, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Sochaczewie wraz z Włodzimierzem „Jerrym” Gierasikiem.
Starostwo Powiatowe w Sochaczewie
Tak przedstawia się klasyfikacja na podium XXII Turnieju Dzikich Drużyn:
DZIEWCZĘTA MŁODSZE:
1. Małpki z Kozłowa
2. Victoria Młodzieszyn Girls
Najskuteczniejsza zawodniczka: Nikola Lubarska (Małpki z Kozłowa - 2 gole)
KOBIETY OPEN:
1. Drużyna „R”
2. Drużyna „A”
3. Szalone Robaczki
Najskuteczniejsza zawodniczka: Ola Nowakowska (Drużyna „R” – 4 gole)
SKRZATY:
1. Młode Wilki
2. Victoria Młodzieszyn I
3. Victoria Młodzieszyn II
Najskuteczniejszy zawodnik: Jan Starzyński (Młode Wilki – 5 goli)
Najmłodszy zawodnik turnieju – Piotr Pietrzak (5 lat - Bociany ze Wsi)
ORLIK:
1. Dziki
2. Victoria Młodzieszyn
3. Młode Byczki
Najskuteczniejszy zawodnik: Maciej Winnicki (Victoria Młodzieszyn – 8 goli)
JUNIOR:
1. HKS Sochaczew
2. FC Byki z Afryki
3. Galacticos
Najskuteczniejszy zawodnik: Witek Zuchora (HKS Sochaczew – 7 goli)
OPEN:
1. Supa Strikers
2. FC Ponalewce
3. Floryda
Najskuteczniejszy zawodnik: Patryk Wyrembowski (Chodaków – 6 goli)
Organizatorami XXII TDD byli: Stowarzyszenie Odnowy Sochaczewa „Zamek”, Maciej Małecki poseł na Sejm RP; starosta sochaczewski Jolanta Gonta, burmistrz Sochaczewa Daniel Janiak. Współorganizatorami: MOSiR Sochaczew, UKS Tajfun Brochów, SP nr 7 w Sochaczewie, Klub Wolontariuszy CUS, Stowarzyszenie na rzecz rozwoju i odbudowy Chodakowa. Partnerzy wydarzenia to: Michał Orliński – radny sejmiku woj. mazowieckiego, OSP Budki Piaseckie i OSP Brochów, KS Bzura Chodaków, Sochaczewskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Galeria zdjęć: