{index_ob_css}{index_ob_js}

Siedemdziesiąt lat Miejskiego Przedszkola nr 4

Miejskie Przedszkole nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi skończyło 70 lat. Ten stateczny wiek stał się okazją do wspólnego świętowania w gronie kilku pokoleń wychowanków, pracowników i przyjaciół przedszkola. Dzięki słonecznej pogodzie uroczystość odbyła się w zielonych plenerach przedszkolnych.

Zdjęcie do Siedemdziesiąt lat Miejskiego Przedszkola nr 4

Placówka ma świetne położenie: z dala od ruchliwych ulic, na wysokiej skarpie nad Bzurą. Otacza ją duży ogród przedszkolny z naturalnymi wzniesieniami, zielenią  i urządzeniami sprzyjającymi codziennej aktywności i zabawie na powietrzu.

Jak to się zaczęło?
Historia placówki sięga 1956 r., gdy pracowniczy żłobek działający przy Zakładach Chemicznych w Boryszewie został przekształcony w przedszkole. Zwiększająca się liczba pracowników fabryki, w tym młodych kobiet, sprawiła, że powiększała ona zakres usług dla zatrudnionych osób i ich rodzin. Jedną z form pomocy socjalnej było otwarcie przedszkola. Początkowo placówka prowadziła dwa oddziały, a jej pierwszą kierowniczką została Stefania Grotek. We wrześniu 1968 roku utworzono trzeci oddział, a przedszkole nadal pozostawało pod patronatem zakładów, które finansowały jego utrzymanie i działalność.
Dopiero w styczniu 1982 roku placówka została przekazana Wydziałowi Oświaty i Wychowania w Sochaczewie i od tego momentu funkcjonowała pod nazwą Państwowe Przedszkole nr 4. Rok później, w związku z rosnącą liczbą dzieci w wieku przedszkolnym, powołano czwarty oddział. Jednak prawdziwy boom nastąpił w latach 1992–1997,  gdy oddziały „zerowe” zostały przeniesione ze szkół podstawowych do przedszkoli. Od tego czasu placówka prowadziła pięć oddziałów i obejmowała opieką oraz edukacją około 140 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Wtedy przedszkole było już miejską placówką podległą Kuratorium Oświaty w Skierniewicach.
Przełomowy dla przedszkola był 1997 r., kiedy po wielu staraniach MP 4 uzyskało zgodę na utworzenie oddziału integracyjnego. Była to niezwykle ważna inicjatywa, aby dzieci wymagające dodatkowego wsparcia mogły uczestniczyć w zajęciach ze swoimi rówieśnikami.

- Działania zmierzające do przekształcenia placówki w pełnoprawne przedszkole integracyjne kontynuowała dyrektor Beata Okraska-Ćwiek. Dzięki systematycznemu podnoszeniu kwalifikacji przez kadrę pedagogiczną oraz rozwojowi specjalistycznej oferty edukacyjnej powstały kolejne grupy integracyjne, przedszkole zatrudniło pedagogów specjalnych oraz logopedę, a placówka przyjęła nazwę Miejskie Przedszkole nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi – mówi obecna dyrektor, Monika Kacprzak i dodaje, że w roku jubileuszu „Czwórka” nadal pozostaje jedyną publiczną placówką przedszkolną na terenie miasta posiadającą oddziały integracyjne. Wszystkie cztery grupy prowadzą zajęcia integrujące dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych z ich rówieśnikami.

Przez 70 lat działalności placówką kierowało jedenaście pań: Stefania Grotek, Maria Pstrągowska, Alina Jarzębowicz, Anna Hyckowska, Wanda Grewińska, Danuta Kalkucińska, Apolonia Tandecka, Zofia Rybicka, Danuta Makarewicz, Beata Okraska-Ćwiek, a od 2012 roku funkcję dyrektora pełni Monika Kacprzak. 

Integrować, to być razem
- Ze względu na swój integracyjny charakter przedszkole dysponuje specjalistycznymi gabinetami terapeutycznymi: logopedycznym, psychologicznym i pedagogicznym. Na parterze, obok sali najmłodszej grupy, znajduje się przestronna sypialnia pełniąca również funkcję sali do zajęć muzyczno-ruchowych oraz grupowych zajęć terapeutycznych prowadzonych metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Placówka posiada także salę do terapii metodą Integracji Sensorycznej – opowiada Monika Kacprzak.
Przedszkole wyposażone jest w nowoczesne pomoce dydaktyczne, sprzęt terapeutyczny oraz multimedia wspierające rozwój dzieci. W każdym oddziale, oprócz nauczyciela wychowania przedszkolnego, pracują również nauczyciel współorganizujący kształcenie integracyjne oraz pomoc nauczyciela.

Jak zapewnia pani dyrektor, placówka każdego roku przyjmuje dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, które, poza zajęciami grupowymi, uczestniczą także w indywidualnych zajęciach terapeutycznych. Od czasu, gdy w 2012 roku funkcję dyrektora objęła Monika Kacprzak, przedszkole wzbogaciło swoją ofertę m.in. o terapię integracji sensorycznej, Trening Umiejętności Społecznych (TUS) i terapię ręki. We wszystkich oddziałach realizowane są grupowe zajęcia logopedyczne o charakterze profilaktycznym, wspierające rozwój mowy i kompetencji komunikacyjnych najmłodszych.
- W 2014 roku rozszerzyliśmy działalność przedszkola o zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i rodziny. Była to odpowiedź na rosnącą potrzebę zapewnienia dzieciom specjalistycznego wsparcia jak najwcześniej oraz towarzyszenia rodzinom w procesie ich rozwoju. Z perspektywy czasu widzę, jak ważna i potrzebna była to decyzja, która do dziś przynosi wymierne korzyści naszym wychowankom i ich rodzicom – mówi Monika Kacprzak. 

Jubileuszowe świętowanie
Uroczystości jubileuszowe, które odbyły się 3 czerwca na terenie placówki, rozpoczęły się programem artystycznym w wykonaniu dzieci. Przedszkolaki zaprezentowały występy wokalne i taneczne pod wspólnym tytułem „W 70 minut dookoła świata”, nagrodzone gromkimi brawami, i przeplatane quizem wiedzy o historii i codziennym życiu przedszkola. Odbyło się także rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Tu się bawię, tu się śmieję – moje przedszkole”. Laureaci oraz wyróżnieni uczestnicy odebrali nagrody z rąk burmistrza Daniela Janiaka, który pogratulował młodym artystom kreatywności i talentu.
Święto przedszkola zgromadziło wielu gości. Wśród nich znaleźli się m.in.: burmistrz Daniel Janiak, jego zastępca Stanisław Wachowski, przewodniczący rady powiatu Andrzej Kierzkowski, wójt Nowej Suchej Maciej Mońka, naczelnik Wydziału Sportu i Organizacji Pozarządowych UM Agata Kalińska, dyrektor Miejskiego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Danuta Szewczyk-Kozłowska. Obecni byli również radni miasta i powiatu, przedstawiciele policji, ZHP, sponsorzy i dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek oświatowych. W swoich wystąpieniach goście podkreślali znaczenie przedszkola dla lokalnej społeczności i dziękowali za wieloletnią pracę wychowawczą. 

Po części oficjalnej teren wokół przedszkola zamienił się w kolorową przestrzeń pełną atrakcji. Na uczestników czekały m.in. dmuchana zjeżdżalnia, przejażdżki na kucykach, stanowiska aktywności przygotowane przez kadrę, wolontariuszy, harcerzy i rodziców. Najmłodsi rysowali kredą, brali udział w kiermaszu, częstowali się przygotowanymi na piknik pysznościami, a największą przyjemność sprawiły im lody.
Było dużo zabawy, słów podziękowania, podarunków i wspomnień. Jak to przy okazji ważnego jubileuszu bywa.

Jolanta Śmielak-Sosnowska

 

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności