Ścieżka edukacyjna "Śladami sochaczewskich fortyfikacji okresu II wojny światowej" - coraz dłuższa i ciekawsza
Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza odsłoniła kolejny fragment ścieżki edukacyjnej "Śladami sochaczewskich fortyfikacji okresu II wojny światowej". Na terenie Sochaczewa ustawiono kolejne cztery tablice informacyjne i kilka słupków kierunkowych. Tablice zostały ustawione w pobliżu wejścia głównego do stacji PKP, tuż przy skrzyżowaniu ulic Henryka Sienkiewicza i Księcia Janusza, przy ulicy Olimpijskiej, Lubiejewskiej i Kątowej, w rejonie fragmentu rowu przeciwpancernego. W maju ubiegłego roku miłośnicy sochaczewskich schronów odsłonili fragment ścieżki edukacyjnej powstałej w rejonie ulic Długiej i Partyzantów. Wówczas to oczyścili kilka schronów w tym rejonie i ustawili przy nich łącznie pięć tablic informacyjnych.
To wszystko za sprawą udziału w tegorocznym konkursie: Turystyka i krajoznawstwo 2024, który został ogłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.
- Dzięki temu dostaliśmy kolejną szansę na rozwój naszego Projektu Sochaczewskie Fortyfikacje. Mamy nadzieję, że ustawienie w przestrzeni publicznej kolejnych kilku tablic informacyjnych, dotyczących historii Sochaczewa w końcowym okresie niemieckiej okupacji, pozwoli dotrzeć z historią naszego regionu do jeszcze większej liczby mieszkańców – mówi Prezes Zarządu Fundacji Zbigniew Gerasik.
Ścieżka edukacyjna obejmuje prawo i lewobrzeżną część rzeki Bzury. Łącznie to już kilkanaście miejsc z tablicami informacyjnymi i słupki kierunkowe, ułatwiające przemieszczanie się turystów.
- Oprócz dzielenia się wiedzą z mieszkańcami chcemy naszymi działaniami sprawić aby w pełni wykorzystywać potencjał turystyczny regionu Sochaczewa. Uznaliśmy, że połączenie dwóch fragmentów ścieżek edukacyjnych na lewo i prawobrzeżnej części Sochaczewa może sprawić, że wielu mieszkańców zechce wybrać się na dłuższy spacer czy przemierzyć trasę rowerem by mile spędzić czas i jednocześnie poznać historię naszego regionu. Korzystając z okazji serdecznie dziękujemy burmistrzowi Danielowi Janiakowi oraz dyrektorowi Zakładu Gospodarki Komunalnej w Sochaczewie, Pawłowi Krasuckiemu za wyrażenie zgody na ustawienie w przestrzeni publicznej tablic informacyjnych - dodał koordynator projektu Artur Gałecki.
Ścieżka wiedzie drogami utwardzonymi, zapewnia dostęp dla osób ze szczególnymi potrzebami. Zadanie jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza