Wracają zbiórki gabarytów
W lipcu i sierpniu jeszcze na starych zasadach, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to od września w rozszerzonym zakresie. Miasto ogłosiło przetarg na usługę odbioru, transportu i utylizacji śmieci wytwarzanych w naszych domach. Mieszkańców zapewne ucieszy, że wrócą zbiórki odpadów wielkogabarytowych, pojawią się też nowe pojemniki – na odzież i tekstylia.
Aktualna, trwająca od 2,5 roku umowa z firmą Partner, pierwotnie miała zakończyć się 30 czerwca. Ratusz podpisał jednak do niej aneks.
- Ze względu na rozpoczynającą się nową kadencję samorządu i przez to krótki czas na wprowadzenie zmian do warunków zamówienia w ogłaszanym przetargu, zdecydowaliśmy się na zawarcie porozumienia z operatorem i przedłużenie aktualnej umowy. Na tych samych zasadach co dotychczas śmieci będą odbierane w lipcu i sierpniu. Mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą zapoznać się z harmonogramami na stronie internetowej Sochaczew.pl, otrzymać je w UM. Są także dostarczane przez Partnera w czasie odbioru śmieci – tłumaczy zastępca burmistrza, Stanisław Wachowski.
Przetarg na kolejny okres został już ogłoszony. Ratusz chce wprowadzić zmiany polegające na rozszerzeniu zakresu usług.
- Zgodnie z sugestiami naszych mieszkańców, w odpowiedzi na ich potrzeby, wprowadziliśmy kilka zmian. Przynajmniej dwa razy w roku chcemy odbierać odpady wielkogabarytowe. Mieszkańcy domów jednorodzinnych, w określonych w harmonogramie terminach, będą mogli je pozostawiać w wyznaczonych miejscach przy posesjach. Natomiast mieszkańcy bloków wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych przy śmietnikach. Drugą istotną zmianą, którą wprowadzamy, będzie segregowanie nowej frakcji odpadów. Pojawią się pojemniki na odzież i tekstylia – dodaje Stanisław Wachowski.
Dojdzie do tego, jeśli miastu uda się rozstrzygnąć przetarg. Na oferty od firm śmieciowych ratusz czeka do 15 lipca. Zgodnie z warunkami zamówienia nowa umowa ma obowiązywać przez dwa lata, czyli do 31 sierpnia 2026 roku.
Na terenie miasta firma wywożąca śmieci musi regularnie odwiedzać 295 bloków i kamienic należących do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz 5780 prywatnych domów. Jak szacuje Wydział Ochrony Środowiska, w dwa lata objęte nową umową sochaczewianie wytworzą: 12,5 tys. ton zmieszanych odpadów komunalnych, 4,7 tys. ton bioodpadów, wrzucą do pojemników 2 tys. ton plastiku i metalu, 1,5 tys. ton popiołu, 1,1 tys. ton szkła, 1 tysiąc ton tektury, 300 ton odpadów wielkogabarytowych i 100 ton tekstyliów. (mf)