Miejski program rewitalizacji gotowy
Zakończyły się prace nad programem rewitalizacji Sochaczewa obejmującym lata 2024-2030. Opracowanie przeszło już wszystkie niezbędne uzgodnienia i trafi, najprawdopodobniej jeszcze w maju, pod obrady rady miasta. Dokument pozwoli miastu skutecznie sięgać po różnego rodzaju dotacje, nie tylko unijne.
Jak czytamy we wstępie do tego obszernego dokumentu, program został przygotowany, aby precyzyjnie opisać potrzeby obszarów miasta wymagających wsparcia w sferze społecznej, ekonomicznej, środowiskowej czy technicznej. Mając wiedzę, gdzie i jak należy przeciwdziałać marginalizacji, można lepiej planować budżet, inwestycje, szybciej i sprawniej poprawiać jakość życia mieszkańców. Na terenie Sochaczewa wskazano dwa takie obszary wymagające ponadstandardowych działań, to część centrum miasta i Chodaków. Obszary te wyznaczono na podstawie analizy kilkunastu wskaźników. Badano m.in. jaki odsetek osób zamieszkałych na danym terenie korzysta z pomocy społecznej, jaki odsetek jest bezrobotny, jaki jest stan dróg, standard mieszkań itd. Skupiono się także na potencjałach obydwu terenów. W przypadku centrum to np. wielość instytucji i zabytków, kapitał ludzki, funkcja edukacyjna oraz dostęp do handlu i usług, a w Chodakowie to przede wszystkim tereny zielone, bogata infrastruktura sportowa i kapitał ludzki.
Na podstawie tej analizy wyznaczono trzy podstawowe cele do osiągnięcia. To rozwój, aktywizacja i integracja mieszkańców, bezpieczna i przyjazna przestrzeń publiczna oraz poprawa stanu środowiska naturalnego. Każdy z tych celów ma opisane cele szczegółowe, jak np. poprawa dostępu do usług publicznych, modernizacja dróg, uporządkowanie terenów zielonych, przeciwdziałanie wandalizmowi, zagospodarowanie wód opadowych, by nie spływały do rzeki, ale były gromadzone i wykorzystywane np. do podlewania parków.
Program rewitalizacji jest ściśle powiązany ze strategią rozwoju miasta, uchwaloną kilka miesięcy temu przez radę miasta. Zapisano w nim wiele konkretnych zamierzeń, które pozytywnie wpłyną na szeroko rozumianą jakość życia w mieście. Jak ratusz chce zmieniać Sochaczew, jakimi projektami? Oto kilka z nich.
- Dalsze zagospodarowanie terenów zielonych nad Utratą w Chodakowie,
- Stworzenie produktu turystycznego poprzez m.in. budowę parku miniatur w muzeum ziemi sochaczewskiej, uruchomieni dotykowej trasy turystycznej, publikacje, panoramy 3D, koncerty, festiwale, stworzenie punktu informacji turystycznej,
- Modernizacja zabytków objętych ochroną konserwatorską oraz rozbudowa muzeum ziemi sochaczewskiej – dobudowa dwóch skrzydeł wzdłuż ulicy Farnej, nowa aranżacja wystaw, park miniatur, sala kinowa, aula,
- Budowa przystani wodnych dla małej turystyki kajakowej w rejonie ulic Toruńskiej i Nadrzecznej,
- Modernizacja Szkoły Podstawowej nr 6,
- Modernizacja i rozbudowa systemu monitoringu wizyjnego miasta,
- Montaż instalacji odnawialnych źródeł energii w budynkach użyteczności publicznej (szkoły, przedszkola, budynku biurowe itd.)
- Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej, w tym basenu ORKA oraz bloków komunalnych,
- Przebudowa Szkoły Podstawowej nr 7,
- Uruchomienie świetlicy socjoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży w Chodakowie,
- Akademia animatorów i pedagogów ulicy – bezpośrednie działania w terenie,
- Rozszerzenie usługi asystenta osoby niepełnosprawnej,
- Utworzenie filii żłobka w Chodakowie i Boryszewie, w budynkach przedszkoli nr 6 i 7,
- Budowa ścieżki rowerowej przebiegającej przez nowy most na Bzurze, oraz jej kontynuacja w ulicach Gawłowskiej, Spacerowej i Batalionów Chłopskich,
- Budowa drogi dla pieszych i rowerów wzdłuż torów kolei wąskotorowej.
Ponadto zaplanowano przebudowę przejść dla pieszych (szczególnie w rejonach przedszkoli), modernizację oświetlenia ulicznego na LED-owe, modernizację oczyszczalni ścieków, budowę zbiorników retencyjnych w rejonie ulic Pięknej i Sikorskiego oraz Polnej i Partyzantów. W programie znajdziemy też działania edukacyjne i integrujące lokalne społeczności, to m.in. edukacja w zakresie ruchu drogowego, organizacja pikników nad Utratą, aktywizacja zawodowa mieszkańców. Warto dodać, że stworzenie programu poprzedzone było konsultacjami społecznymi, a mieszkańcy zgłosili ponad dwadzieścia projektów zaopiniowanych potem przez Miejski Komitet Rewitalizacji.
(IG)