Powstańczym szlakiem
Po raz czwarty miłośnicy historii wybrali się do Puszczy Kampinoskiej, aby wspólnie wędrować szlakiem powstania styczniowego. 8 lutego wydarzenie zorganizowało Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą przy finansowym wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Uczestnikom dopisała aura - było pogodnie i jak na tę porę roku sucho. Zapisy trwały do ostatniej chwili, miejsc zabrakło na dzień przed wydarzeniem. Nie przeszkodziło to kilku sympatykom rajdu dołączyć się do grupy spontanicznie. Ogółem na historyczną wędrówkę wybrało się około 100 osób. Rajd wystartował z parkingu w Granicy, kilka minut po godzinie 9.00, gdzie wszyscy uczestnicy dostali pamiątkową odznakę.
Trasa nie była wymagająca, wiodła jednym ze szlaków do Dębu Powstańców, a następnie z powrotem do Granicy, inną trasą – prowadzącą przez jedną ze wsi widmo (Zalasek), znajdujących się na terenie otuliny parku. Podczas marszu uczestnicy wysłuchali kilku pogadanek historycznych – nie tylko o powstaniu, ale też o puszczańskim osadnictwie oraz samym Kampinoskim Parku Narodowym. Prelegentami byli dr Michał Górny, Radosław Jarosiński oraz Michał Wrocławski.
Na zakończenie uczestnicy rajdu mogli zasiąść przy ognisku i posilić się gorącym krupnikiem oraz herbatą. Dodatkową atrakcją był krótki koncert pieśni wojskowej i patriotycznej w wykonaniu Marianny Pawłowskiej, która akompaniowała sobie na lirze korbowej. Jednym z uczestników rajdu był burmistrz Sochaczewa, Daniel Janiak.
W organizację wydarzenia zaangażowało się Sochaczewskie Koło Turystyczno-Krajoznawcze PTTK z jego prezesem Michałem Wrocławskim, który jako licencjonowany przewodnik przybliżył charakterystykę puszczy oraz przedstawił dzieje parku.
Kolorytu nadawali rekonstruktorzy z łódzkiej Partii Powstańczej im. dr. Dworzaczka, zaś zabezpieczali marsz członkowie współpracującej z muzeum Sochaczewskiej Grupy Odkrywców Historii.
Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Radosław Jarosiński