Powstańczych obchodów ciąg dalszy
Wychowanie obywatelskie i patriotyczne, to jedno z zadań systemu oświaty. Bardzo ważną rolę w tym procesie odgrywa przypominanie o bohaterach, którzy przelewali krew za ojczyznę, oddali jej to, co najcenniejsze. Od 19 do 27 września w Szkole Podstawowej nr 2 realizowany będzie projekt pt. "Powstańcy 44 - Łączy nas pamięć!".
Jak mówi jedna z koordynatorek projektu, Justyna Miziołek, społeczność "dwójki" chce oddać hołd powstańcom warszawskim z okazji 80. rocznicy ich wolnościowego zrywu. Zaplanowano trzy historyczne spotkania - rajd rowerowy, grę miejską oraz piknik wojskowy połączony z koncertem pieśni powstańczych. W projekcie mogą uczestniczyć nie tylko uczniowie SP2, ale też ich rodzice i dziadkowie, do czego "dwójka" gorąco zachęca. Wraz z delegacjami innych szkół z terenu miasta w cyklu wydarzeń weźmie udział około 300 osób.
19 września odbędzie się rajd pieszy szlakiem II wojny światowej (Sochaczew, Kampinos, cmentarz wojenny w Granicy). Jego trasa liczy 8 km. Na historyczny spacer wybiorą się uczniowie klas VIIIa i VIIIb SP nr 2 (57 osób) wraz z opiekunami i rodzicami.
23 września uczniowie klas VII i VIII ze szkół podstawowych z terenu Sochaczewa zostaną zaproszeni do udziału w grze miejskiej "BohaterOn", przeznaczonej dla czteroosobowych grup plus opiekun.
27 września na terenie SP 2 zaplanowano piknik wojskowy, w organizację którego włączyło się Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz rekonstruktorzy. W programie m.in. pokazy powstańczego werbunku, ćwiczenia sprawnościowe, w punkcie medycznym dowiemy się, jak w czasie powstania udzielano pierwszej pomocy, na innym stanowisku jak szyfrowano rozkazy czy jak działała Poczta Harcerska. Nie zabraknie też tradycyjnej grochówki serwowanej przez kuchnię polową. Ponadto zaplanowano pokaz mody XX-lecia międzywojennego (prezentacja przygotowana przez uczniów, scenka z muzyką w tle, ulica starej Warszawy), czytane będą listy do powstańców napisane przez uczniów klasy VIII, a punktualnie o 17.00, w Godzinę W, zawyje strażacka syrena.
Druga część pikniku to Plenerowy koncert "(Nie)zakazane piosenki w hołdzie Powstańcom Warszawskim" w wykonaniu uczniów "dwójki" oraz Mundurowego Zespołu Wokalno-Instrumentalnego PATRIA działającego w Sochaczewskim Centrum Kultury, prowadzonego przez Arkadiusza Mamcarza. Usłyszymy m.in. tak znane utwory jak "Pałacyk Michla", "Sanitariuszka Małgorzatka", "Siekiera, motyka", "Deszcz jesienny", "Serce w plecaku" czy "Warszawskie dzieci".
Projekt koordynują Justyna Miziołek i Wioletta Biernat. Honorowym patronatem objął go Prezydent RP, a "Ziemia Sochaczewska" patronatem medialnym. (daw)