{index_ob_css}{index_ob_js}

Ponad 50 laureatów

Znamy wyniki XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego im. Władysława Ślewińskiego, który w tym roku odbył się pod hasłem „Kocham Polskę… Wojsko Polskie Dawniej i Dziś”. Jury nagrodziło ponad 50 młodych i dorosłych artystów z całej Polski. Nagrody im. Władysława Ślewińskiego ufundowali m.in. Prezydent RP, minister kultury oraz liczni przedstawiciele samorządów i instytucji kultury.

Zdjęcie do Ponad 50 laureatów

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli Starosta Powiatu Sochaczewskiego Jolanta Gonta oraz Burmistrz Miasta Sochaczew Daniel Janiak. Patronat artystyczny sprawowała Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, a pracom jury przewodniczył prof. Ryszard Sekuła.

Konkurs od lat należy do ważniejszych wydarzeń promujących twórczość plastyczną dzieci, młodzieży i dorosłych w regionie. Tegoroczna edycja poświęcona była historii, tradycji i współczesności Wojska Polskiego. Uczestnicy poprzez malarstwo, rysunek i inne techniki plastyczne ukazali piękno polskich symboli narodowych, żołnierzy, wydarzeń historycznych oraz wartości takich jak wolność, honor, pamięć i patriotyzm. Do konkursu napłynęły prace z całego kraju – ze szkół, pracowni plastycznych i ośrodków kultury. Autorzy zaprezentowali wysoki poziom artystyczny, bogactwo wyobraźni oraz indywidualne spojrzenie na historię i współczesną Polskę.

Konkurs im. Władysława Ślewińskiego to nie tylko hołd dla jednego z najwybitniejszych malarzy Młodej Polski, ale również inicjatywa promująca patriotyzm, kulturę i rozwój talentów artystycznych. W 2026 roku projekt nabrał szczególnego znaczenia także z uwagi na przypadającą 170. rocznicę urodzin Władysława Ślewińskiego.

Ogłoszenie wyników odbyło się w ramach XV Wydarzenia Artystycznego „Kocham Polskę… Władysław Ślewiński”, organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Malarstwa Władysława Ślewińskiego. W jego trakcie przypomniano, że w skład jury weszli: prof. Ryszard Sekuła (ASP), Andrzej Novak-Zempliński, Marcin Hugo-Bader (artyści malarze), Jarosław Miaśkiewicz (Prezes Towarzystwa Miłośników Malarstwa Władysława Ślewińskiego), Urszula Gawłowska (plastyk, nauczyciel dyplomowany) oraz sekretarz konkursu Agata Kopeć.

Łącznie przyznano ponad 50 Nagród im. Władysława Ślewińskiego, ufundowanych m.in. przez Prezydenta RP, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, posła Macieja Małeckiego, samorządowców oraz dyrektorów instytucji kultury. Laureaci pochodzą m.in. z Rydzyny, Nowego Targu, Baranowa, Leoncina, Łodzi, Nowej Suchej, Paprotni, Żyrardowa, Wyczółek, Włocławka i Sochaczewa. Z naszego miasta doceniono: Barbarę Derdę (nagroda ministra kultury), Hannę Święcicką - uczennicę klasy IV SP nr 3 (nagroda dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach) oraz Monikę Borutę – Sałacińską (nagroda wójta gminy Sochaczew). (daw)

powrót do kategorii
Następny

Pozostałe
aktualności