Pierwszy taki w mieście
Niemal 20 mln zł otrzymał Zespół Opieki Zdrowotnej Szpitala Powiatowego w Sochaczewie na utworzenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Unijna dotacja pochodzi z KPO i pozwoli na dostosowanie budynku dawnego oddziału psychiatrycznego do zupełnie nowej funkcji. Docelowo w ZOL opiekę ma znaleźć ok. 90 pacjentów.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę przedsięwzięć rekomendowanych do objęcia wsparciem w ramach konkursu "Rozwój opieki długoterminowej poprzez modernizację infrastruktury podmiotów leczniczych na poziomie powiatowym". Wsparcie otrzymają 83 szpitale powiatowe, w tym sochaczewski. Nasz powiat oszacował, że koszt utworzenia ZOL to 24 mln zł, zatem 20 mln pozyskanej dotacji pokryje niemal 85 proc. kosztów.
Polskie społeczeństwo starzeje się, i choć jesteśmy sprawni dużej niż nasi ojcowie i dziadkowie, trzeba pogodzić się z faktem, że zmienia się model rodziny. Dawne trzypokoleniowe familie to przeszłość. Starsi rodzice zostają sami, dzieci przebywają za granicą albo na tyle daleko od domu, że nie są w stanie ich wspierać w codziennych czynnościach. Żyjemy też dłużej (w porównaniu do 1990 roku mężczyźni o 8,5 roku a kobiety o 6,8 roku), zatem rośnie liczna osób starszych, które nie wymagają pobytu w szpitalu, ale np. miesięcznej opieki po operacji czy ciężkiej chorobie. Gdy senior złamie rękę, sam nie poradzi sobie z zakupami, gotowaniem, nie weźmie kąpieli. Właśnie w takich sytuacjach świetnie sprawdzają się ZOL. Kilka tygodni opieki, leczenia, rehabilitacji i senior może wrócić do swojego środowiska.
To będzie pierwszy tego typu publiczny ośrodek w powiecie. Już za kilka tygodni w budynku głównym szpitala ruszy mniejszy oddział, na 25 łóżek, a za półtora roku, po wykonaniu remontu dawnego pawilonu psychiatrycznego, ZOL ma liczyć 91 łóżek.
ZOL to miejsce, do których pacjent trafia, by odzyskać sprawność. Ośrodek sprawuje opiekę medyczną całodobowo. Pacjent może liczyć na pomoc zespołu lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów itd. Skierowanie do zakładu wystawia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Pobyt w nim nie jest darmowy. Podobnie jak w domach pomocy społecznej odpłatność wynosi 70 proc. dochodu pacjenta (renty, emerytury). W jej ramach pacjent otrzymuje wyżywienie i zakwaterowanie, natomiast NFZ finansuje opiekę medyczną – lekarza, pielęgniarki, badania, leki i wyroby medyczne. (daw)