Patria z sercem w plecaku
Piątkowy wieczór 2 sierpnia wieczór był dla mieszkańców Sochaczewa okazją do uczczenia w artystycznym wymiarze obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Koncert “Sochaczew śpiewa w hołdzie Powstańcom” w wykonaniu Mundurowego Zespołu Wokalno-Instrumentalnego “Patria” pod kierunkiem Arkadiusza Mamcarza zgromadził liczną publiczność, która razem z zespołem śpiewała popularne pieśni powstańcze. Był to piękny i wzruszający wieczór z historią w tle.
Tuż przed koncertem Magdalena Franaszek-Niewiadomska i Arkadiusz Mamcarz przedstawili krótki zarys tła historycznego wybuchu Powstania Warszawskiego. Genezę prezentowanych utworów przybliżyła publiczności Anna Sylwestrzak. Dzięki temu jeszcze przed pierwszymi dźwiękami muzyki wszyscy mogliśmy poczuć w amfiteatrze ducha patriotyzmu.
W repertuarze koncertu znalazło się wiele znanych pieśni powstańczych – m.in. „Chłopaki z AK”, „Marsz Mokotowa”, „Szturmówka”, „Mała dziewczynka z AK”, „Warszawskie dzieci”, „Pałacyk Michla”, „Serce w plecaku” i „Hej chłopcy! Bagnet na broń!”. „Patria” jak zawsze z należytym szacunkiem i honorem zaprezentowała treści zawarte w tych wyjątkowych utworach. Wielkie brawa zdobyły pieśni, w których zaprezentowali się soliści Paweł Stępień, Mateusz Targaszewski, Piotr Bodal i Tadeusz Mycka. Gorąco przyjęty został również duet – Marta Sylwestrzak i Paweł Stępień w utworze „Mała dziewczynka z AK” oraz wyczekiwana przez publiczność „Sanitariuszka Małgorzatka” z partią solową Mateusza Targaszewskiego, któremu towarzyszyła na scenie Katarzyna Budner, odgrywając rolę tytułowej sanitariuszki. Na uwagę zasługuje również występ najmłodszej "patrianki" Lidii Bodal, która wystąpiła u boku taty. A wszystko to w pięknej oprawie muzycznej, którą zapewnili instrumentaliści zespołu.
Na widowni można było zobaczyć zarówno młodzież, seniorów, jak i całe rodziny oraz grupy przyjaciół. Wszyscy chętnie włączali się do śpiewania powstańczych piosenek. Umożliwiły to rozdane publiczności śpiewniki przygotowane przez impresariat Sochaczewskiego Centrum Kultury.
Ciekawym elementem koncertu były krótkie tematyczne rekonstrukcje trafnie wpisujące się w charakter wydarzenia. Statyści poprzez historyczne inscenizacje przybliżyli klimat nawiązujący do wydarzeń sprzed 80 lat. Koncert zakończył się owacją na stojąco i bisem, w ramach którego po raz drugi tego wieczoru wybrzmiała pieśń „Warszawskie dzieci”. Wraz z zespołem śpiewała cała widownia.
Wielkie brawa dla „Patrii” i jej kierownika artystycznego Arkadiusza Mamcarza za piękne muzyczne widowisko z historią w tle oraz za chęć pielęgnowania tradycji i pamięci o poległych obrońcach naszej ojczyzny.
Mundurowy Zespół Wokalno-Instrumentalny „Patria” wystąpił w składzie:
Wokaliści – Paweł Stępień, Piotr Bodal, Mateusz Stępień, Tadeusz Mycka, Karol Mycka, Norbert Skrzypczyński, Marta Sylwestrzak, Katarzyna Budner, Wioletta Gontarek, Mateusz Targaszewski
Instrumentaliści: Maja Górczyńska – skrzypce, Natalia Kacperska – klarnet, Karol Tępczyk – trąbka, Kacper Przydworski – perkusja, Janusz Dzikliński – fortepian, Karol Połeć – fortepian, Bartosz Ciura – akordeon, Arkadiusz Mamcarz – fortepian.
W rolę Powstańców wcielili się: Kinga Stępień, Martyna Wężowska, Sylwester Majchrzak, Rafał Majchrzak
Narrator koncertu: Anna Sylwestrzak
SCK