Ona ich wszystkich łączy…
„W 95. rocznicę rozpoczęcia produkcji włókien sztucznych, w hołdzie budowniczym i pracownikom chodakowskiej fabryki, wdzięczni mieszkańcy, grudzień 2023” – napis tej treści znalazł się na odsłoniętej 9 grudnia tablicy umieszczonej na pomniku u zbiegu pasażu Duplickiego i ul. Chopina.

W jej odsłonięciu udział m.in. burmistrz Piotr Osiecki, jego zastępca Dariusz Dobrowolski, sekretarz miasta Joanna Niewiadomska-Kocik, radna z tej dzielnicy Renata Sokołowska, dyrektor MBP Barbara Bronicz, kronikarz Chodakowa i autor kilku książek poświęconych tej dzielnicy, w tym Chemitexowi, Waldemar Bronicz, i najważniejsi - byli pracownicy Chemitexu. To ich burmistrz poprosił, by w imieniu całej społeczności Chodakowa, dokonali odsłonięcia tablicy.
- 95 lat temu zostały uruchomione kotły w elektrociepłowni w fabryce tkanin sztucznych spółka akcyjna Chodaków i w ciągu kilku dni rozstały wyprodukowane pierwsze kilogramy jedwabiu wiskozowego. Tak rozpoczęła się historia produkcji jedwabiu w tej części Europy. Trzeba zaznaczyć, że bardzo dużo wniósł dla rozwoju fabryki jej przedwojenny prezes, Józef Krzyżanowski, który ściągnął tu najznamienitszych inżynierów z całej Europy by pomogli mu w uruchomieniu produkcji. Fabryka powstała w oparciu o kapitał francuski, niemiecki i polski. Tak dynamicznie się rozwijała, że w 1939 roku pracowało w niej prawie 2000 osób. Dzięki fabryce powstało osiedle zakładowe, ulice Parkowa, Topolowa, wcześniej zbudowano budynek w okolicy kościoła, zwany Watykanem, gdzie zamieszkiwała dyrekcja. Dzięki temu, że powstała fabryka, uruchomiono liczne sklepy spożywcze, wędliniarnie, piekarnie, zakładu rzemieślnicze. Dla wielu z nas fabryka była drugim domem. Po wojnie pracowało w niej ponad 4000 osób. Z zakładem były związane całe rodziny, często wielopokoleniowe. Spotykamy się dzisiaj, aby wszystkim tym, którzy tu pracowali, budowali ją, oddali swoje najlepsze lata dla Chodakowa, aby ich uczcić i oddać im hołd. Chciałbym podziękować burmistrzowi Piotrowi Osieckiemu za podjęcie tej inicjatywy – powiedział Waldemar Bronicz.
- 95 lat temu nikt nie przypuszczał, że rozpoczęcie produkcji tak zmieni rzeczywistość całego regionu. Zakład, to nie była tylko produkcja, to nie było jedynie miejsce pracy. Wystarczy wspomnieć, że rok po uruchomieniu maszyn powstał klub sportowy, kilka lat później zaczęto budować osiedle mieszkaniowe nie tylko dla kadry zarządzającej ale także pracowników i powoli ta rzeczywistość się zmieniała. Chodaków zyskał żłobek, przedszkole, szkołę, ośrodek kultury. Zakład pracy był dobrym ojcem, dawał pracę i opiekował się na co dzień całymi rodzinami. Treścią zawartą na tej tablicy chcieliśmy objąć 95 lat historii i oddać hołd tym, którzy podjęli decyzję o jej budowie, zarządzali firmą przez te lata i tym, którzy tu pracowali. Tablica nikogo nie wyróżnia. Wszystkich traktuje jednakowo, bo wszyscy byli równie ważni, i prezes, i dyrektor, i pracownik. Ona ich nie dzieli ze względu na stanowiska, majątek, czy poglądy. Ona ich wszystkich łączy – podsumował spotkanie Piotr Osiecki.
Więcej zdjęć w galerii: