Nowe władze zaprzysiężone
6 maja, podczas I sesji rady miejskiej, radni złożyli uroczyste ślubowanie, wybrano prezydium rady, oficjalnie urząd objął też nowy burmistrz Daniel Janiak. W ten sposób rozpoczęła się IX kadencja sochaczewskiego samorządu obejmująca lata 2024-2029.
Najpierw przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej, Teodozja Gąsiorowska, wręczyła radnym elektom zaświadczenia o wyborze, prowadząca sesję najstarsza wiekiem radna Jolanta Kulpa – Szczepaniak odczytała rotę ślubowania, każdy z 21 nowych radnych wypowiedział słowo „ślubuję” i w tym momencie już oficjalnie objął swój mandat.
Zanim rada przeszła do wyborów swego przewodniczącego, o głos poprosił Piotr Osiecki. Podziękował mieszkańcom za udział w wyborach, a do nowych radnych zaapelował, by spory toczące się na szczytach władzy nie schodziły do samorządu, bo pracy i wyzwań przez radą jest wiele. Nowym władzom życzył skuteczności w działaniu, sukcesów i wspólnej troski o Sochaczew.
Pierwszy był wybór przewodniczącego rady. Zgłoszono dwie kandydatury – Sylwestra Kaczmarka (PiS) i Jolanty Kulpy – Szczepaniak (KO). W tajnym głosowaniu ten pierwszy uzyskał jedenaście głosów, jego kontrkandydatka osiem.
- To jest trzeci z rzędu mój wybór i gwarantuję państwu, że dla mnie nie jest to rutynowy wybór. Jest to zaszczyt potrójny, tak to odbieram. I odbieram to także jako impuls do jeszcze większej pracy, by jeszcze bardziej się starać, bo dla mnie to jest służba dla mieszkańców – powiedział Sylwester Kaczmarek tuż to wyborze.
Potem zarządzono dwa głosowania, które wskazały wiceprzewodniczących rady. W obydwu Koalicja Obywatelska zgłosiła Jolantę Kulpę – Szczepaniak, której PiS i komitet „Łączy nas Sochaczew” wystawiały kontrkandydatów: Magdalenę Zborowską oraz Jakuba Wojewodę, i to oni zasiedli w prezydium RM otrzymując jedenaście głosów, podczas gdy kandydatka KO dziesięć.
Na koniec radni i goście wysłuchali expose nowego burmistrza Daniela Janiaka (https://sochaczew.pl/aktualnosci/nowy-burmistrz-wyglosil-expose.html), który kilka minut wcześniej odebrał zaświadczenie o wyborze i złożył uroczyste ślubowanie: „Obejmując urząd burmistrza miasta, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta. Tak mi dopomóż Bóg".
Gratulacje i życzenia sukcesów radnym i burmistrzowi złożyli poseł Maciej Małecki, w imieniu starosty Jolanty Gonty radna powiatu Anna Pawłowska, a także szefowa sochaczewskich struktur „Solidarności” Danuta Radzanowska. Zgodnie podkreślano, że inwestycje nie mają barw politycznych, dlatego w najważniejszych dla miasta sprawach trzeba działać ponad podziałami, przypomniano najważniejsze inwestycje, jakie będą do zrealizowania, dziękowano za lata dobrej współpracy poprzedniemu burmistrzowi i jego zastępcom.
Jolanta Kulpa – Szczepaniak poinformowała, że 6 maja powołano koalicyjny klub radnych Koalicji Obywatelskiej i Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej. Przystąpili do niego Marek Gołkowski, Jolanta Kulpa-Szczepaniak, Jacek Krzemiński, Janusz Bąbała, Marcin Cichocki, Łukasz Popowski, Cezary Jan Pachowiak, Danuta Gołkowska, Grażyna Wójcik (KO) oraz Andrzej Kuśmirek (MWS).
W sesji wzięli udział m.in. poseł Maciej Małecki, radny sejmiku Michał Orliński, starosta Jolanta Gonta, przewodniczący rady powiatu ostatniej kadencji Andrzej Kierzkowski, burmistrz Sochaczewa w latach 2002-2010 Bogumił Czubacki, komendanci powiatowi policji i straży pożarnej, poprzedni przewodniczący rady miejskiej: Paweł Gralak, Danuta Radzanowska, Andrzej Olejnik, Adam Kloch i Edward Stasiak, dyrektorzy miejskich jednostek.
daw