Młodzi będą mieli możliwość trenowania samodzielności
Podczas ostatniej (26.10) 48. sesji Rady Powiatu w Sochaczewie poruszona została sprawa planów związanych z utworzeniem tzw. mieszkania treningowego. To powiatowa inicjatywa jako forma pomocy społecznej, przygotowująca pod opieką specjalistów osoby do usamodzielnienia się po zakończonym pobycie w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej „Antares” i „Atria” w Sochaczewie, czy też w innej formie rodzicielstwa zastępczego. Dzięki temu, byli podopieczni „domu dziecka” czy pieczy zastępczej otrzymają wsparcie na start w nowe, dorosłe życie.
- Pomysł powstał mając na uwadze fakt, że dzieci, które opuszczają Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą w Sochaczewie, co zresztą wynika z naszych obserwacji, często wracają do swojego poprzedniego środowiska, z którego trafiły do nas, a chcielibyśmy, by tak się nie działo i w celu stworzenia im odpowiednich możliwości dalszego, lepszego startu w dorosłe życie postanowiliśmy stworzyć tzw. mieszkanie treningowe. Zarządowi Powiatu bardzo zależy, by zabezpieczyć im dobre dalsze życie, a wiadomo, że podstawą tego w pierwszej kolejności jest dach nad głową – wyjaśnia starosta sochaczewski Jolanta Gonta. – Docelowe mieszkanie znajduje się przy ZS RCKU w Sochaczewie. Chcemy je dostosować, po wymaganych pracach remontowych, dla pobytu trzech osób. Jednak nie ukrywam, że nasze plany sięgają dalej i chcemy tego typu lokale zapewniać dla kolejnych młodych osób wymagających wsparcia – dodaje starosta.
Przypomnijmy, iż minimalne standardy usług świadczonych w tego typu mieszkaniach są określone w rozporządzeniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Regulacja dostosowuje standardy usług po zamianie „mieszkań chronionych” na treningowe i wspomagane, co nastąpiło poprzez nowelizację ustawy o pomocy społecznej z 23 lipca br. Usługi treningowe dotyczą m.in.: samoobsługi, zaspokajania codziennych potrzeb życiowych, w tym przygotowywania posiłków, efektywnego zarządzania czasem, efektywnego zarządzania finansami, prowadzenia gospodarstwa domowego, załatwiania spraw osobistych i urzędowych, utrzymywania więzi rodzinnych, rozwiązywania konfliktów interpersonalnych i autonomii decyzyjnej, uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej, poszukiwania pracy oraz utrzymania zatrudnienia.
- Oczywiście przyjęcie osób do takiego mieszkania treningowego nie będzie polegało na tym, że damy im klucze i powiemy: oto macie warunki do usamodzielnienia się, korzystajcie z nich, mieszkajcie tu sobie. Przeciwnie, oni cały czas pozostaną pod opieką zespołu specjalistów, będą dla nich realizowane programy wsparcia, dotyczące usamodzielnienia się, a wspólna praca m.in. psychologów i pedagogów będzie miała na celu przynieść zamierzone efekty na przestrzeni co najmniej dwóch lat. Obecnie jesteśmy w fazie prac projektowych odnośnie lokalu, a także tworzenia regulaminu jeśli chodzi o realizację naszej inicjatywy – mówi starosta Jolanta Gonta – Jestem przekonana, że mieszkanie treningowe stanowić będzie znakomitą szansę i punkt wyjścia w lepszą dorosłość. Oczywiście na samą adaptację mieszkania poniesiemy pewne koszty. Jednak tak, jak przy każdych innych projektach poszukujemy zawsze zewnętrznych źródeł finansowania. Już wkrótce będziemy aplikować do Banku Gospodarstwa Krajowego, gdzie możemy otrzymać aż 85% dofinansowania – dodaje starosta.
O rozszerzenie tego programu w przyszłości zabiegać będzie zarówno Zarząd Powiatu wraz z Komisją Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej w Radzie Powiatu i Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Sochaczewie.
Starostwo Powiatowe w Sochaczewie