Jubileusz muzycznej
Choć wcale nie czuje się na swój wiek, trzeba to powiedzieć – Państwowa Szkoła Muzyczna w Sochaczewie skończyła 50 lat! Jubilatka młoda duchem i ciałem zaprosiła 25 października swych absolwentów, obecnych uczniów, nauczycieli, byłych pracowników, samorządowców, sponsorów i wszystkich przyjaciół, do wspólnego świętowania.
Święto było okazją do wspomnień o tych, dzięki którym szkoła powstała, budowali podwaliny jej społeczności, zaznaczyli trwały ślad swą pracą z kolejnymi pokoleniami instrumentalistów. Jak mówił dyrektor PSM Ludwik Skrzypek, kolejne pokolenia nauczycieli są kontynuatorami działań poprzedników, którym leżało na sercu dobro i rozwój placówki. Dyrektor przypomniał najważniejsze fakty z historii szkoły, główne koncerty i projekty artystyczne, zagraniczne wyjazdy, nagrane płyty, przeglądy i festiwale, w tym najstarszy z nich, mający ponad trzydziestoletnią tradycję Międzynarodowy Festiwal Chopinowski na Mazowszu. Poinformował też, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” wieloletnim, zasłużonym nauczycielom PSM – Annie Wróblewskiej i Maricie Uhlig. Nagrodę II stopnia za szczególny wkład w rozwój edukacji muzycznej w Polsce, przyznaną przez dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, odebrali Joanna Przewoźniczuk-Kaszewska i Ludwik Skrzypek.
Ponad godzinę jubilatka przyjmowała podziękowania i gratulacje składane m.in. przez posłów, reprezentantów samorządu wojewódzkiego, powiatu, miasta, Centrum Edukacji Artystycznej, zaprzyjaźnionych szkół i jednostek kultury, harcerzy, wiernych przyjaciół. Zgodnie podkreślano, że jej działalność w znaczący sposób przyczyniła się do rozwoju edukacji oraz kultury muzycznej, odbiła szerokim echem nie tylko na ziemi sochaczewskiej, ale również poza nią. PSM ma wypracowaną markę, jest wzorem dla podobnych placówek w regionie, jej absolwenci zasilają szeregi sochaczewskich orkiestr, zespołów i chórów.
Życzenia w imieniu samorządu miasta przekazali byli uczniowie PSM, przewodniczący rady miejskiej Sylwester Kaczmarek i sekretarz miasta Andrzej Wierzbicki (w latach 90. był też wicedyrektorem szkoły). Przewodniczący podkreślał, że lata spędzone w PSM procentują przez całe życie. Szkoła uczy dyscypliny, systematyczności, ale też innego spojrzenia na otaczający nas świat, kreuje ludzi, mocnych i mądrych, osiągających sukcesy w dorosłym życiu.
Z okazji jubileuszu przygotowano pamiątkowy album fotograficzny dokumentujący najważniejsze chwile z życia jubilatki. Dowiemy z niego także, jak PSM zmieniała się i rozwijała za kadencji każdego z sześciu dyrektorów.
Po części oficjalnej gości zaproszono na specjalny koncert. Chóry i orkiestry zaprezentowały to, co mają najwspanialsze w swych repertuarach. Młodszych kolegów wspierali absolwenci PSM. Nie mogło też zabraknąć tortu.
PSM I stopnia została powołana do życia zarządzeniem ministra kultury z 1974 roku. Zaledwie sześć lat później rozpoczęła kształcenie także na poziomie II stopnia. Jej założycielem i pierwszym szefem był Mieczysław Nowacki. W pierwszym roku uczyło się 124 uczniów, zaś kadra pedagogiczna liczyła dwanaście osób. W 1989 roku szkole nadano imię F. Chopina a komitet rodzicielski ufundował sztandar. W 1991 roku dyrektorem placówki został Bernard Pacholski, po nim obowiązki przejmowali Sławomir Jarosiński (1996-2000), Joanna Niewiadomska-Kocik (2000-2014), Anna Wróblewska (2014-2020), a obecnie funkcję tę sprawuje Ludwik Skrzypek.
(daw)