Izba pamięci przy Partyzantów
W 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego zostanie otwarta izba pamięci w odrestaurowanym schronie przy ulicy Partyzantów. To kolejny obiekt przywrócony do zbiorowej pamięci dzięki działaniom grupy Projekt Sochaczewskie Fortyfikacje. Uroczystość zaplanowano na 15.30.
Projekt Sochaczewskie Fortyfikacje to grupa działająca w ramach Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza. Od kilku lat jej członkowie przywracają pamięć o przymusowej pracy mieszkańców Sochaczewa i okolic przy budowie niemieckiej linii umocnień w końcówce II wojny światowej. Powstała ścieżka edukacyjna, kilka umocnień zostało zrewitalizowanych i zamienionych na miejsca ekspozycji i wystaw.
Niedawno FOZM na mocy porozumienia i we współpracy z PGE Dystrybucja podjął prace przy schronie Regelbau 701, mieszczącym się w Sochaczewie przy ul. Partyzantów 15. Efekt będziemy mogli zobaczyć 1 sierpnia – o godzinie 15.30 nastąpi otwarcie izby pamięci w wyremontowanym obiekcie. Data jest nieprzypadkowa, ponieważ budowa linii umocnień wiąże się ściśle z wybuchem powstania warszawskiego. - Dokładnie 1 sierpnia 1944 roku niemiecka machina wojenna wciągnęła do przymusowych prac przy budowie okopów, rowów przeciwczołgowych i wykopów pod żelbetowe schrony mieszkańców ziemi sochaczewskiej i pobliskich miejscowości – piszą członkowie grupy. - Dzięki rewitalizacji kolejnego schronu mamy szansę opowiedzieć Wam o tej trudnej historii Sochaczewa i jego mieszkańców w końcowym okresie okupacji.