Indeks trzeciego wieku - rozmowa z Jadwigą Urbaniak
Jest w Sochaczewie uczelnia, na której można studiować, ile się chce i bez żadnych ograniczeń. To Uniwersytet Trzeciego Wieku, który właśnie rozpoczął 16. rok działalności. Piętnastolecie istnienia obchodzono w sposób wyjątkowo bogaty, ale i plany stowarzyszenia na ten rok są szerokie. Opowiada o nich prezes Stowarzyszenia UTW, Jadwiga Urbaniak.

Jak długo należy pani do stowarzyszenia?
15 lat. Dołączyłam do UTW zaraz po jego powstaniu. Zachęciła mnie do tego założycielka uniwersytetu, pani Alicja Ozimek, po której w 2018 r. przejęłam obowiązki prezesa. Do dziś mamy ze sobą kontakt i uważam, że dokonała ona, wraz ze współorganizatorkami uniwersytetu, ogromnej rzeczy, która przetrwała do dziś.
Pani również włożyła sporo pracy w trwające cały ubiegły rok akademicki obchody waszego 15-lecia. Przypomnijmy te wydarzenia.
Najpierw muszę sprostować, że organizacja działań UTW to praca zespołowa całego kilkuosobowego zarządu, a także efekt wsparcia, jakie otrzymujemy od życzliwych nam osób i instytucji. Obecny kształt uniwersytetu, zakres jego działalności, to nie jest praca dla jednej osoby. Podobnie było z obchodami jubileuszu 15-lecia. Patrząc chronologicznie, to w marcu odbył się turniej brydżowy z udziałem sekcji brydżowych UTW z innych miast, w kwietniu mieliśmy wystawę prac malarskich, fotograficznych, rękodzieła naszych słuchaczy. Maj to jubileuszowa gala 15-lecia, a czerwiec - spływ kajakowy i marsz Nordic Walking. Po wakacjach, we wrześniu, na placu Kościuszki pokazaliśmy wystawę fotografii przedstawiającą naszą różnorodną działalność.
Obchody zakończyliście inauguracją nowego roku akademickiego i wydaniem albumu opowiadającego o historii i dokonaniach UTW.
Z tego wydawnictwa jestem bardzo dumna, bo oprócz mnóstwa zdjęć, udało się w nim zamieścić wspomnienia pomysłodawczyni, Alicji Ozimek, osób towarzyszących uniwersytetowi od początku a także słuchaczy, którzy dołączyli do nas później. Każdy z nas ma trochę inne zainteresowania, a więc i spojrzenie na działalność. Z kolei fotografie pokazują nas w autentycznym działaniu, podczas różnorodnych zajęć, wyjazdów, uroczystości, warsztatów. To kawał naszej historii.
Skoro jubileusz mamy już za sobą, to skupmy się na nowym roku akademickim. Co uniwersytet proponuje swoim słuchaczom?
Rozpocznę od tego, że cała nasza działalność jest ukierunkowana na edukację ludzi w wieku 50+, na ich rozwój intelektualny, ale także na poprawę i utrzymanie dobrej kondycji fizycznej. Podstawową formą pracy UTW są wykłady z różnych dziedzin: literatury, historii, archeologii, geografii, psychologii, medycyny, zwłaszcza jeśli chodzi o problemy zdrowotne osób starszych. Korzystamy z wiedzy wykładowców akademickich, ale także przedstawicieli lokalnych instytucji kultury.
Jednym z ważnych elementów edukacji są lektoraty. Jakich języków można się u was uczyć?
Prowadzimy lektoraty z języka angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Cieszą się one dużą popularnością, podobnie jak zajęcia rekreacyjne, a wśród nich gimnastyka, pływanie, Nordic Walking, dwie sekcje brydżowe.
Ale sądząc po ilości wystaw i prezentacji, ogromnym zainteresowaniem cieszą się warsztaty artystyczne.
To prawda. W ramach tej działalności słuchacze mają do wyboru malarstwo, tkactwo, różne rodzaje rękodzieła, fotografię i nadal pracujemy nad poszerzaniem oferty. Prowadzimy Dyskusyjny Klub Książki, spotkania literackie. Mamy także sekcję kulturalno-integracyjną, która organizuje wyjazdy do muzeów, teatrów.
Lubicie też śpiewać. Możecie się pochwalić świetnie brzmiącym zespołem wokalnym. Ostatnio słyszeliśmy go podczas inauguracji roku akademickiego.
Cieszę się, że pani to mówi. Pod kierunkiem Jolanty Kawczyńskiej staramy się ciągle podnosić nasze umiejętności, występować przy różnych okazjach, dużo czasu spędzamy na próbach. Wkrótce wybieramy się do Warszawy na Przegląd Twórczości Artystycznej m.in. UTW. A jeśli o współzawodnictwie mowa, to przypomnę, że we wrześniu uczestniczyliśmy w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Sportowej UTW w Łazach koło Zawiercia. Ciągle się rozwijamy, dzięki czemu przybywa nam studentów.
Zgodnie z waszą maksymą, że „Młodość nie jest etapem życia, a stanem ducha”.
Tę mądrość zachowujemy w pamięci i potwierdzamy każdego dnia. Zauważyłam nawet taką prawidłowość, że przychodzą do nas nie tylko osoby odchodzące na emeryturę, ale także pracujące zawodowo i szukające ciekawych zajęć, które pomogą im w utrzymaniu kondycji intelektualnej, fizycznej i w osobistym rozwoju.
A wy dajecie im taką możliwość. Co należy zrobić, aby dołączyć do grona studentów UTW i otrzymać indeks?
Mam nadzieję, że osoby zainteresowane naszymi propozycjami znajdą dla siebie interesujące ich dziedziny. Dzięki życzliwości burmistrza Piotra Osieckiego od lat mamy siedzibę w kramnicach, na drugim piętrze. Wystarczy przyjść w poniedziałek lub środę w godzinach 12 – 14, zapoznać się z naszą ofertą, złożyć deklarację, opłacić czesne i uczestniczyć w zajęciach. Nasz telefon służbowy to: 797-160-780. Serdecznie zapraszam nowych słuchaczy, a tym już studiującym życzę aktywnego udziału w zajęciach i wiele radości ze zdobywania nowych umiejętności.
Rozmawiała
Jolanta Śmielak-Sosnowska