Burmistrz wkręcił młodych
W Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się debata oksfordzka poświęcona korzystaniu z internetu. Spierały się dwie strony – jedna przedstawiała argumenty za tym, że bezpieczne i odpowiedzialne używanie mediów społecznościowych oraz internetu w ogóle ma same plusy, druga mówiła o zagrożeniach, także tych niewidzialnych na pierwszy rzut oka.
Słuchacze zadawali obu stronom pytania i decydowali, po której stronie się opowiadają. Ten rodzaj debaty nie służy ustaleniu wspólnego stanowiska, ale rozważeniu różnych argumentów i wysłuchaniu racji innych niż własne. Uczestnikiem debaty, przygotowanej przez uczniów pod kierunkiem Beaty Franczuk i Sylwii Czułek, był także burmistrz Daniel Janiak, który „wkręcił” młodzież i pokazał, jak działają fake newsy i jak łatwo się na nie nabrać. Podkreślał, jak ważny jest w internetowym (i nie tylko) świecie szacunek dla drugiego człowieka. Mówił też, podobnie jak inni uczestnicy, o szeroko pojętym bezpieczeństwie. Z debaty wynikało, że młodzież ma świadomość zagrożeń czyhających w portalach społecznościowych i innych miejscach w sieci oraz rozumie znaczenie zabezpieczeń technicznych, jednak nie potrafi żyć bez internetu. Rola takich debat jest więc ogromna, szczególnie jeśli – tak jak w tym przypadku – biorą w nich udział specjaliści od cyberbezpieczeństwa. Obecny był Krzysztof Smaga, ekspert w tej dziedzinie.