Dożynki pełne atrakcji, niespodzianek i dobrej zabawy
Święto plonów to okazja, aby podziękować i pogratulować rolnikom za ich ciężką pracę i dbałość o bezpieczeństwo żywnościowe kraju. To bardzo ważna uroczystość dla rolników - święto plonów, radości i odpoczynku po pracy na roli. Tę tradycję nieprzerwanie od wielu lat kontynuuje Starostwo Powiatowe w Sochaczewie, które wespół z jedną z gmin powiatu sochaczewskiego organizuje Dożynki Powiatu Sochaczewskiego. Odbyły się one w słoneczną niedzielę, 17 września, gospodarzem była gmina Młodzieszyn. Atrakcji oraz niespodzianek, w tym muzycznych nie zabrakło.
W tym roku honory starostów dożynkowych pełnili Justyna i Daniel Gonta z Młodzieszyna, którzy od lat kontynuują rodzinną tradycję i wspólnie prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 25 ha. Chleb dożynkowy wykonała piekarnia Jadwigi i Andrzeja Kopków z Wyszogrodu, zaś okazały wieniec powiatowy wykonało Koło Gospodyń Wiejskich „Harde Babki” z Młodzieszyna.
W tegorocznym święcie plonów udział wzięły tradycyjnie delegacje wszystkich gmin naszego powiatu. Uroczysta msza święta w intencji rolników odprawiona została w młodzieszyńskim kościele parafialnym o godz. 12.00. Celebrowało ją trzech księży: rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu - ksiądz Piotr Kaczmarek, który wygłosił homilię a także tutejszy proboszcz ks. Jan Rawa oraz prałat ks. Stanisław Łubian.
Jak co roku, tak i tym razem delegacje złożyły w procesji kosze z darami, poświęcono przyniesione bochny chleba oraz wieńce dożynkowe. Również w kościele miało miejsce złożenie podziękowań wszystkim delegacjom, instytucjom, szkołom i jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych, zaangażowanym w przygotowanie powiatowego święta plonów. Starosta Jolanta Gonta wraz z wójt gminy Moniką Pietrzyk podziękowały za obecność w tak ważnej powiatowej uroczystości. Złożyły też podziękowania rolnikom za codzienny wysiłek wkładany w rozwój polskiego rolnictwa.
Następnie barwy korowód dożynkowy przemaszerował na pobliski gminny stadion sportowy, gdzie miały miejsce dalsze uroczystości, w tym obrzęd dzielenia chlebem, wystąpienia okolicznościowe, podziękowania sponsorom. Szczególny moment stanowiło wręczenie podziękowań Zbigniewowi Mitrędze, mieszkańcowi gminy Nowa Sucha, laureatowi tegorocznego konkursu Agroliga 2023 – mazowieckiego etapu wojewódzkiego. Należy wspomnieć, iż konkurs ten ma wieloletnią historię i duże znaczenie w upowszechnianiu przedsiębiorczości i nowoczesnych technologii produkcyjnych w rolnictwie. Podczas dożynek przyznano też upominki Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z okazji jubileuszu 100-lecia. Rozstrzygnięto konkurs kulinarny „Miodowe przysmaki Ziemi Sochaczewskiej” (więcej w oddzielnym artykule).
Niespodzianką podczas dożynek było wręczenie symbolicznych czeków, które przekazał samorządom wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. Poza Brochowem, który nie składał wniosku, dotacje m.in. na drogi, oświetlenie, modernizację budynku komunalnego czy stacji uzdatniania wody otrzymały wszystkie gminy oraz samorząd powiatowy.
Nie zabrakło też licznych występów scenicznych a te rozpoczęła Sochaczewska Orkiestra Dęta. Po niej z barwnym występem zaprezentowały się dzieci z Gminnego Ośrodka Kultury w Młodzieszynie. Po godzinie 16.00 scenę przejął Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „Folklorek”. Od godziny 17.00 płyta boiska wypełniona była już bo brzegi. Mogliśmy bawić się wraz z Robertem Rozumem oraz zespołami: Felivers, Pudzian Band, Weekend i Classic. Ich występu zgromadziły największą publiczność, która prosiła o bisy, co świadczy o bardzo dobrej zabawie. Niespodzianką na zakończenie dożynek była dyskoteka z DJ Slave. Dożynki trwały do bardzo późnych godzin wieczornych.
Delegacji powiatowej przewodziła Jolanta Gonta, starosta sochaczewski wraz z Moniką Pietrzyk, wójtem gminy Młodzieszyn. Wśród gości były delegacje władz samorządowych z wszystkich gmin i miasta Sochaczew, przedstawiciele służb, policji, wojska, inspekcji, instytucji związanych z rolnictwem. Samorząd powiatowy reprezentowali wraz ze starostą Jolantą Gonta: Tadeusz Głuchowski, wicestarosta oraz Anna Pawłowska, Bożena Samson, Bogumił Czubacki – członkowie Zarządu Powiatu oraz Jan Łopata, wiceprzewodniczący Rady Powiatu. Obecni byli też radni Rady Powiatu a także dyrektorzy powiatowych instytucji i szkół, księża oraz sołtysi i radni z gminy Młodzieszyn.
W oficjalnych wystąpieniach, obok gospodarzy Dożynek – starosty i wójt głos zabrali również Maciej Małecki, wiceminister w Ministerstwie Aktywów Państwowych a także Adam Orliński, wiceprzewodniczący Sejmiku Woj. Mazowieckiego. Złożyli oni m.in. podziękowania rolnikom za to, że przekazują z pokolenia na pokolenie piękną polską tradycję i wiarę, wyrazili słowa uznania za ich pracę i trud. Podkreślali przy tym wdzięczność polskim rolnikom za owoce ich pracy.
Organizatorzy zaplanowali dla uczestników wiele innych atrakcji, w tym darmowe dmuchańce czy popcorn oraz fotobudki. Były konkursy, ale też wesołe miasteczko i animacje dla najmłodszych, stoiska z rękodziełem, zabawkami czy wyrobami wikliniarskimi, pszczelarskimi. Na wszystkich czekał ogródek gastronomiczny oraz – tradycyjnie już podczas dożynek powiatowych tradycyjnie darmowa grochówka.
Dużym zainteresowaniem cieszył się sprzęt wojskowy, wystawiony przez 38. dywizjon zabezpieczenia Obrony Powietrznej oraz 37 i 32. dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej Wojska Polskiego. Nie zabrakło instytucji związanych z rolnictwem, swoje stanowiska miał m.in. MODR, KRUS, ARiMR a także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Przed niedzielnymi uroczystościami dożynkowymi starosta Jolanta Gonta wraz z wójtem gminy Młodzieszyn Moniką Pietrzyk, złożyły biało-czerwoną wiązankę i zapaliły znicze na mogiłach żołnierskich z II wojny światowej – na cmentarzu parafialnym w Juliopolu. W tym czasie bowiem na ziemi sochaczewskiej, również w gminie Młodzieszyn miała miejsce największa i najkrwawsza bitwa w kampanii wrześniowej nad Bzurą.
Starostwo Powiatowe w Sochaczewie