Dołącz do Młodzieżowej Rady Miasta
Chcesz mieć wpływ na to, co dzieje się w Sochaczewie? Kończy się dwuletnia kadencja, czas powołać nowy skład młodzieżowego gremium doradczego burmistrza. W czwartek 14 listopada w trzynastu szkołach przeprowadzone zostaną wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Sochaczew.
Kandydatury można zgłaszać do piątku 8 listopada w sekretariatach szkół, na drukach zawartych w ordynacji wyborczej, będących załącznikiem do statutu MRM. Osoby niepełnoletnie muszą dodatkowo dostarczyć zgody rodziców. Młodzieżowym radnym może zostać każdy mieszkaniec Sochaczewa w wieku 13-19 lat, uczęszczający w trybie dziennym do szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej znajdującej na terenie Sochaczewa i liczącej co najmniej 50 uczniów.
W praktyce wybory odbędą się w 13 szkołach: sześciu publicznych podstawówkach i jednej niepublicznej oraz czterech publicznych szkołach ponadpodstawowych i dwóch niepublicznych szkołach średnich. Rada w kadencji 2024-2026, podobnie jak obecnie, liczyć będzie 21 osób. Liczba możliwych mandatów do uzyskania w każdej szkole jest proporcjonalna do ogólnej liczby sochaczewskich uczniów.
Przypomnijmy, że zmiany w statucie młodzieżowej rady, mające na celu usprawnienie jej funkcjonowania, wprowadziła Rada Miejska w Sochaczewie na sesji 6 września tego roku. Polegają one na zniesieniu górnej granicy wieku, wygaszającej mandat.
- Podczas obecnej kadencji kilku radnych musiało odejść z rady z powodu ukończenia 20 lat. Powodowało to konieczność przeprowadzenia wyborów uzupełniających w szkołach, następnie zwoływania sesji, by nowy radny mógł złożyć ślubowanie. Tego typu rotacje podczas krótkiej, bo dwuletniej kadencji dezorganizowały pracę. Obecnie w radzie będą mogli zasiadać sochaczewianie powyżej 20 roku życia, na przykład ci, którzy ukończyli szkołę średnia i zaczęli studia – tłumaczy opiekun MRM, radny miejski Piotr Pętlak.
- Kiedy objąłem funkcję burmistrza starałem się aktywizować członków Młodzieżowej Rady Miasta. Byłem z nimi na wycieczce w sejmie, wyruszyliśmy razem na spływ kajakowy. Młodzi radni pomagali również w organizacji WSC Festiwalu. Mogli wejść za kulisy, porozmawiać z artystami, mogli poczuć, że jest to ich wydarzenie. Chcę, aby sochaczewska młodzież miała realny wpływ na to, co dzieje się w ich mieście. Zmiana pokoleniowa jest nieunikniona. Niewykluczone że w przyszłości ktoś z młodych radnych uzyska mandat do dorosłej rady lub nawet zostanie burmistrzem Sochaczewa. – mówi Daniel Janiak.
Celami młodzieżowej rady są m.in.: zapewnienie aktywnego uczestnictwa młodych mieszkańców Sochaczewa w życiu publicznym oraz reprezentowanie ich interesów w samorządzie. Młodzi radni mogą uczestniczyć w lokalnych inicjatywach społeczno-kulturalnych, zdobywać doświadczenie i wiedzę w zakresie prawa, polityki i przedsiębiorczości. (mf)