Dni Sochaczewa 2025 - program
W drugi weekend czerwca, jak co roku, odbędą się Dni Sochaczewa. Czekają nas trzy dni koncertów oraz wydarzeń sportowych i kulturalnych. Nie zabraknie strefy gastronomicznej, wesołego miasteczka i gwiazd. Na scenie amfiteatru zaprezentują się zarówno sochaczewskie formacje, jak i znani w całym kraju artyści– Vixen, Poparzeni Kawą Trzy, Kobranocka, Oddział Zamknięty czy Tulia.
Coroczne Święto Mieszkańców rozpocznie się w piątek, 13 czerwca, uroczystym podniesieniem flagi przez harcerzy z Hufca ZHP Sochaczew oraz odegraniem hejnału miasta w dwóch najważniejszych punktach: w ruinach zamku (o 13.00) i na placu Kościuszki (o 13.20).
O 14.00 w kramnicach miejskich, podczas uroczystej sesji, spotkają się radni miejscy i zaproszeni goście. Najważniejszym punktem wydarzenia będzie oficjalne nadanie tytułów Honorowego Obywatela Miasta Danieli i Czesławowi Cieślakom oraz (pośmiertnie) majorowi Władysławowi Starzykowi, ps. „Korwin”, „Orski”, i kapitanowi Wilhelmowi Kosińskiemu, ps. „Mścisław”, „Ruszczyc”.
Nie zabraknie lokalnych akcentów kulturalnych. O 16.00 na placu Kościuszki otwarta zostanie wystawa podsumowująca 15 lat istnienia „Okna sztuki” – projektu Marcina Hugo-Badera, w ramach którego swoją twórczość prezentują lokalni malarze, fotografowie, rzeźbiarze i rękodzielnicy. Na wspólne czytanie wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej zapraszają z kolei poeci ze Stowarzyszenia ATUT – o 18.00 do kramnic. Godzinę wcześniej odbędzie się tam spotkanie autorskie z prof. Grzegorzem Gołębiowskim, ekonomistą i autorem popularnych powieści kryminalnych.
O 15.00 w Szkole Podstawowej nr 3 rozpocznie się turniej szachowy juniorów o puchar burmistrza Sochaczewa. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu 728 291 274 do 10 czerwca lub w dniu turnieju na miejscu, od godziny 15.00.
O 16.00 ruszy strefa gastronomiczna i atrakcje dla młodszych i starszych – na podzamczu, bulwarach oraz części ulicy Traugutta. Godzinę później rozpoczną się koncerty w amfiteatrze. Piątek upłynie pod znakiem folku. Zaprezentują się kolejno: Folklorek i Sochacze (17.00), schola Śpiewajmy Mu (17.50), Guzowianki (18.45), Trebunie-Tutki (20.00) i Tulia (21.30).
Drugi dzień Święta Mieszkańców rozpoczniemy na sportowo. Na boisku przy ul. Chopina 101 tradycyjnie rozegrany zostanie turniej siatkówki plażowej (początek o 9.00), a w hali obok – 8. Mistrzostwa Karate w Sochaczewie oraz 7. Turniej Rodzinny o Puchar Burmistrza. Na stadionie przy ul. Warszawskiej od 12.00 o mistrzostwo Polski walczyć będą weterani rugby.
Na placu Kościuszki o 12.15 odbędzie się uroczyste przekazanie sztandaru dla Koła nr 5 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 32 Pułku Lotnictwa Rozpoznania Taktycznego. Główne uroczystości poprzedzi msza święta w kościele św. Wawrzyńca o 11.00. Ponadto delegacje złożą kwiaty pod tablicą poświęconą lotnikom, umieszczoną na ścianie Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Zaplanowano również wspólne zwiedzanie nowej wystawy opowiadającej o historii 32. Pułku Lotnictwa Rozpoznania Taktycznego, stacjonującego w Bielicach w latach 1963–1998.
Strefa gastronomiczno-zabawowa ruszy o 14.00. Podobnie jak w piątek zamknięta zostanie ulica Traugutta (na odcinku od Warszawskiej do Lidla). Tam, podobnie jak na bulwarach i ulicy Podzamcze, staną kramy, food trucki i strefy zabaw dla dzieci. O 14.00, w ramach akcji „Olej zdasz, drzewko masz”, osoby oddające zużyty olej spożywczy do automatów otrzymają darmowe sadzonki. Godzinę później, o 15.00, w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, odbędzie się premiera książki „Pogaduszki i bajeczki z babcinej półeczki” autorstwa Barbary Sobkowicz i Anny Wolińskiej oraz spotkanie z autorkami.
Koncerty rozpoczną się o 15.00 – będzie to popołudnie pod znakiem rocka. Wystąpią kolejno: Jonia Dance Army, duet D-N Vibes, czyli Diana Lewandowska i Nastazja Babska-Kozak (15.40), Huncwoty (16.20), Tajm’89 (17.00), Jary Oddział Zamknięty (18.30), Kobranocka (20.00), a wieczór zakończy Vixen (21.30).
Niedziela, jak zawsze, będzie miała rodzinny charakter. Rozpocznie ją Finał Grand Prix Sochaczewa w Tenisie Stołowym, rozgrywany w hali MOSiR przy ul. Kusocińskiego 2. Początek o 8.30. O 12.30 w kościele św. Wawrzyńca odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji mieszkańców – z udziałem władz samorządowych i pocztów sztandarowych. Po jej zakończeniu, około 13.30, na placu Kościuszki na mieszkańców i gości będzie czekał najsłodszy symbol naszego miasta – gigantyczny mazurek Chopina, przygotowany jak zawsze przez cukiernię Lukrecja. Warto przyjść wcześniej, bo od 11.00 na placu Kościuszki trwać będzie „Spotkanie z klasykami”, czyli mini zlot starej motoryzacji organizowany przez Stowarzyszenie Sochaczewskie Fiaty 126p. O 14.00 w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej kolejne spotkanie autorskie – tym razem z Sebastianem Tempczykiem, autorem książki „Śladów – historia (nie)znana”.
Po poczęstunku zapraszamy na bulwary i ulicę Traugutta. Od 13.00 w stoisku Wydziału Ochrony Środowiska będzie można wymienić stare baterie na roślinki. W tym samym czasie zacznie działać strefa rozrywkowo-gastronomiczna na podzamczu, bulwarach i ulicy Traugutta. O 14.00 ruszy scena. Koncerty rozpocznie godzinny występ zespołów z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Sochaczewie – wystąpią Orkiestra Kameralna PSM II stopnia pod dyrekcją Zbigniewa Gracy i Orkiestra Dęta PSM I i II st. pod batutą Michała Wojnarskiego. O 15.10 na scenie pojawi się kabaret OTTO, a o 16.30 wyruszymy w sentymentalną muzyczną podróż z piosenkami Zbigniewa Wodeckiego, Krzysztofa Krawczyka i Andrzeja Zauchy. O 18.30 wystąpi kabaret Paranienormalni, o 19.30 koncert zespołu VOX, a na finał – o 21.00 – zagrają Poparzeni Kawą Trzy.
– Program Dni Sochaczewa przygotowaliśmy tak, aby każdy znalazł w nim coś dla siebie – mówi burmistrz Daniel Janiak. – Wystąpią zarówno sochaczewscy artyści, młodsi i starsi, jak i uznane gwiazdy. Zadbaliśmy o różnorodność gatunków muzycznych – jest folklor, muzyka rockowa, pop, uwielbiane przez wszystkich polskie przeboje. Zgodnie z moją obietnicą staramy się, aby Święto Mieszkańców odzyskało swój dawny charakter – z zamkniętą ulicą Traugutta, która zamienia się w pasaż handlowo-gastronomiczny. Zaprosiliśmy też kabarety, bo tego właśnie oczekują sochaczewianie. Mam nadzieję, że każdy z nich choć na chwilę odwiedzi amfiteatr i bulwary oraz weźmie udział w pozostałych wydarzeniach sportowych i kulturalnych. Niech to będzie prawdziwe święto mieszkańców – okazja do spotkań i wspólnego, radosnego spędzania czasu.
GWIAZDY DNI SOCHACZEWA
Zespół Folklorek
Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „Folklorek” działa w SCK od 2014 roku. Został założony przez Katarzynę Proch, która pełni funkcję kierownika artystycznego i choreografa. Obecnie liczy około 70 członków w wieku od 4 do 19 lat. Na scenie prezentuje tańce ludowe z różnych regionów Polski, pieśni oraz tradycyjne zabawy ludowe.
Zespół Sochacze
Zespół „Sochacze” utworzony został w 2024 roku przez Katarzynę Proch jako kontynuacja działalności „Folklorka”, ale dla nieco starszych tancerzy. Członkami zespołu są głównie byli tancerze „Folklorka” kontynuujący swą pasję w dorosłym życiu. Głównym celem grupy jest pielęgnowanie lokalnych tradycji kulturowych Sochaczewa.
Schola „Śpiewajmy Mu”
Dziecięca grupa muzyczna działająca przy parafii św. Wawrzyńca uświetnia niedzielne msze św. o 11.00, a także uczestniczy w wydarzeniach parafialnych, takich jak koncerty kolęd. Schola prowadzona jest przez ks. Jakuba Kitę oraz Weronikę Ornafę i Agnieszkę Adamiak.
Zespół Ludowy „Guzowianki”
Młodzieżowa grupa muzyczna z gminy Orońsko założona w 2014 roku. Składa się głównie z uczniów i absolwentów Publicznej Szkoły Podstawowej w Guzowie. Obecnie liczy ponad 50 członków. Zespół łączy tradycyjny folklor z nowoczesnymi aranżacjami, prezentując zarówno pieśni ludowe, jak i autorskie kompozycje.
Trebunie-Tutki
Góralski zespół z Białego Dunajca wywodzący się z muzykującej od pokoleń rodziny Trebuniów. W obecnej formie grupa działa od lat 90. XX w. pod kierownictwem Krzysztofa Trebuni-Tutki. Zespół znany jest z nowatorskiego łączenia muzyki podhalańskiej z innymi gatunkami, m.in. reggae, jazzem i rockiem. Ma ugruntowaną pozycję na polskiej scenie muzycznej.
Tulia
Polski zespół wokalny, który zyskał popularność dzięki unikatowemu połączeniu tradycyjnego śpiewu białego z nowoczesną produkcją muzyczną. Grupa została założona w 2017 roku przez Dominikę Siepkę, Patrycję Nowicką i Tulię Biczak. Przełom w ich karierze nastąpił, gdy Depeche Mode opublikowało na swoim fanpage'u folkową wersję utworu „Enjoy the Silence” w wykonaniu Tulii. Debiutancki album wydany w 2018 roku zdobył liczne nagrody, w tym Fryderyka w kategorii Debiut Fonograficzny oraz status Platynowej Płyty.
Jonia Dance Army
To szkoła tańca założona w ub. roku przez Oliwię Łażewską, z siedzibą w Kuznocinie. Działa w obszarze pozaszkolnych form edukacji kulturalnej, oferując zajęcia taneczne dla dzieci i młodzieży.
D-N Vibes
Muzyczny duet - Diana Lewandowska, skrzypaczka z Sochaczewa, związana m.in. z zespołami Dell Arte i Randez Vous, znana z energicznych występów na elektrycznych skrzypcach i łączenia klasycznych instrumentów z nowoczesnymi brzmieniami oraz Nastazja Babska-Kozak – saksofonistka, kompozytorka i pedagog, absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Aktywna na scenie jazzowej i rozrywkowej.
Huncwoty
To zespół muzyczny z Sochaczewa, który zyskuje popularność dzięki energetycznym występom na lokalnych wydarzeniach kulturalnych. Ich koncerty charakteryzują się dynamiczną atmosferą i szerokim repertuarem obejmującym zarówno klasyki rocka, jak i utwory z lat 50. XX wieku.
Tajm
Rockowy zespół z Sochaczewa, założony na początku 2011 roku przez Jarosława Siewierskiego – wokalistę, gitarzystę i kompozytora. Wykonuje zarówno autorskie utwory, jak i covery przebojów. W ramach projektu Tajm'89 prezentuje odświeżone aranżacje kultowych piosenek polskiej sceny rockowej, czerpiąc inspiracje z twórczości takich zespołów jak Perfect, Republika czy Lady Pank. Tajm występuje obecnie w składzie: Jarek Siewierski, Marcin Rząb, Zbyszek Krogulec i Tomek Madanowski.
Jary Oddział Zamknięty
Zespół rockowy założony w 2013 roku przez Krzysztofa Jaryczewskiego, lidera Oddziału Zamkniętego. Grupa powstała jako kontynuacja twórczości macierzystej formacji, z którą Jaryczewski zdobył popularność w latach 80. XX wieku. W skład zespołu wchodzą również byli członkowie Oddziału Zamkniętego: Krzysztof Zawadka i Zbyszek Bieniak. Zespół łączy w swojej muzyce klasyczne brzmienia rockowe z nowoczesnymi elementami, a repertuar obejmuje zarówno kultowe utwory Oddziału Zamkniętego, jak i nowe kompozycje Jaryczewskiego.
Kobranocka
Legendarny polski zespół rockowy założony w 1985 r. Jego muzyka łączy punk rock z pacyfistycznymi tekstami. Do największych hitów należą „Kocham Cię jak Irlandię” i „Hipisówka”. Zespół w 2025 roku obchodzi 40-lecie działalności. Obecny skład tworzą Andrzej „Kobra” Kraiński – śpiew, gitara, Jacek „Szybki Kazik” Bryndal – gitara basowa, śpiew, Jacek Moczadło – gitara i Mikołaj Toczko – perkusja.
Vixen
Polski raper, wokalista i producent, który rozpoczął karierę w 2006 roku. Pierwszy album wydał w 2009 roku. Związany jest z wytwórnią MaxFloRec, gdzie nagrał takie płyty jak Vixtoria (2016), Serce (2019) i Blindbox (2023). Wyróżnia się emocjonalnymi tekstami i melodyjnymi refrenami. Do jego największych hitów należą m.in. „Ne rozumiju”, „Prawie jak film”, „Wszystko jedno”, „Nie jestem tu” oraz „Powiedz komuś”.
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Sochaczewie
Na Dniach Sochaczewa wystąpią dwa zespoły: Orkiestra Kameralna PSM II stopnia pod dyrekcją Zbigniewa Gracy, solistami będą tegoroczni dyplomanci szkoły, oraz Orkiestra dęta PSM I i II st., którą dyryguje Michał Wojnarski.
Kabaret OT.TO
Powstał w 1987 roku z inicjatywy Wiesława Tupaczewskiego. Popularność zdobył w latach 90. dzięki muzycznym skeczom i przebojom takim jak „Zasmażka”, „Wakacje” czy „To już lato”. Obecnie występuje w składzie: Wiesław Tupaczewski, Andrzej Tomanek i Ryszard Makowski (który wrócił do zespołu po latach nieobecności). OT.TO unika polityki, stawiając na humor, muzykę i pozytywne przesłanie.
Wodecki, Zaucha, Krawczyk – Tribute To
Koncertowy projekt hołdujący trzem ikonom polskiej muzyki rozrywkowej. W programie znajdują się nowe aranżacje ich największych przebojów, takich jak „Zacznij od Bacha”, „Byłaś serca biciem” czy „Parostatek”. Projekt ma charakter sentymentalny, ale i nowoczesny – przywraca ponadczasowe piosenki w świeżej odsłonie.
Kabaret Paranienormalni
Powstał w 2004 roku w Jeleniej Górze. Obecny skład zespołu to: Robert Motyka – autor tekstów i skeczów, Rafał Kadłucki – odpowiedzialny za techniczną stronę występów, Michał Paszczyk – artysta związany wcześniej z Neo-Nówką, Jarosław Pająk. Kabaret zdobył popularność dzięki skeczom takim jak „Mariolka” czy „Kryspin”. Paranienormalni regularnie występują na festiwalach kabaretowych oraz prowadzą własne programy rozrywkowe, takie jak „Paranienormalni Show” w Polsacie.
VOX
Polska grupa wokalna, która rozpoczęła działalność w 1978 roku, zdobywając popularność dzięki utworom takim jak „Bananowy song” czy „Dwa życia, dwa nieba”. Zespół łączył elementy popu, funku i jazzu, występując zarówno w kraju, jak i za granicą. W 2022 roku zmarli dwaj kluczowi członkowie: Witold Paszt (lider) i Andrzej Kozioł. Po ich śmierci zespół wznowił działalność pod nazwą Nowy Vox. W 2024 roku formacja obchodziła 45-lecie istnienia.
Poparzeni Kawą Trzy
Polska grupa muzyczna powstała w 2005 roku, założona przez dziennikarzy Radia RMF FM i Radia Zet. Zespół łączy elementy ska, rocka i miejskiego folku, tworząc charakterystyczny, energetyczny styl. Ich debiutancka płyta ukazała się w 2011 roku, a sukces na Festiwalu Top Trendy w Sopocie oraz wygrana w konkursie „Przebojem na antenę” umocniły ich pozycję na polskiej scenie muzycznej. Do najbardziej znanych utworów zespołu należą „Byłaś dla mnie wszystkim”, „Okrutna, zła i podła” oraz „Kawałek do tańca”.