Dawne instrumenty i zwiedzanie - Noc Muzeów w Żelazowej Woli
Program zwiedzania opracowany przez Dom Urodzenia F. Chopina w Żelazowej Woli nosił tytuł „Francuski barok pod gwiazdami”. Ze względu jednak na pogodę zaplanowane w plenerze koncerty zespołu Arte dei Suanatori przeniesiono do sali kinowej.

Arte dei Suanatori to jeden z najważniejszych zespołów muzyki dawnej w Europie. Działająca od 1993 roku orkiestra, grająca na historycznych instrumentach, ma w repertuarze ponad 600 utworów i była nagradzana za swoje interpretacje przez najważniejsze instytucje muzyczne świata. W czasie koncertów w Żelazowej Woli zabrzmiały kompozycje mistrzów baroku: Johanna Abrahama Schmierera, Jeana-Baptiste’a Lully’ego, André Campry czy François Couperina. Muzykom towarzyszył tancerz Edgar Lewandowski, odtwarzający barokowe choreografie we współczesnej odsłonie. Arte dei Suanatori wystąpiło w sobotę aż cztery razy, zachwycając publiczność swoją mistrzowską grą. Dagmara Tyrcha, członkini zespołu, zaprosiła też na opowieść słowno-muzyczną o klawesynie i klawikordzie oraz barokowych podróżach.
W międzyczasie odwiedzający mogli zwiedzić z przewodnikami Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, a szczególną atrakcją była możliwość wejścia na niedostępne na co dzień poddasze. Goście oglądali także wystawę czasową „Jestem w jakiejś dziwnej przestrzeni” oraz filmy o tematyce muzycznej. Mimo kiepskiej pogody i częstych opadów park i oficynę chopinowską odwiedziło kilkaset osób.
Foto Małgorzata Kazur/NIFC