Bezrobocie w powiecie: 2,7 proc.
9 stycznia odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy. Dotyczyło w głównej mierze przyjęcia propozycji podziału środków Funduszu Pracy na rok 2025.

Propozycje podziału środków omówiła dyrektor PUP-u Marlena Dębicka, podkreślając iż dokonując ich podziału zwrócono uwagę przede wszystkim na aktywizację osób bezrobotnych. Brano pod uwagę te formy aktywizacji, które cieszą się największym zainteresowaniem a obecnie są to staże - na które właśnie przeznaczono najwięcej środków, bo 1,3 mln zł. Znaczne środki (800 tys. zł) zabezpieczono na podjęcie działalności gospodarczej a 300 tys. zł na roboty publiczne. W planie znalazły się też pieniądze na stypendia na kontynuowanie nauki, bony na zasiedlenie, aktywizację zawodową osób bezrobotnych powyżej 50. roku życia, szkolenia, studia podyplomowe, prace interwencyjne.
Do 31 grudnia ub. roku w ramach złożonych wniosków skierowano 162 osoby na staże, sześć osób na prace interwencyjne, dziewiętnaście na roboty publiczne, jedna osoba otrzymała bon na zasiedlenie, dwadzieścia sześć na szkolenia, trzydziestu trzem osobom przyznano jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej, podpisano cztery umowy na doposażenie stanowiska pracy, sfinansowano jednej osobie studia podyplomowe.
Członkowie rady wysłuchali informacji o sytuacji na rynku pracy w powiecie sochaczewskim. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych na koniec grudnia wynosiła 848 osób, w tym były 454 kobiety. W porównaniu do miesiąca poprzedniego liczba bezrobotnych nie zmieniła się. W grudniu do rejestracji przystąpiło 212 osób i tyle samo z ewidencji wyłączono. Stopa bezrobocia na koniec listopada 2024 roku wynosiła w kraju – 5 proc., w województwie mazowieckim – 4 proc. a w powiecie sochaczewskim – 2,7 proc. 8 stycznia PUP posiadał oferty pracy m.in. dla magazyniera, kierowcy autobusu, kontrolera płatnego parkowania, operatora koparki, elektromontera.
Starostwo Powiatowe w Sochaczewie