80 lat na straży polskiego nieba
3 Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej 11 października obchodziła swoje święto – 80. rocznicę powołania. Obchody odbyły się w Sochaczewie oraz Bielicach i składały z kilku części – wspólnej modlitwy, upamiętnienia bohaterów, uroczystego apelu i pikniku w koszarach.
Pierwszą częścią uroczystych obchodów jubileuszu powołania brygady była msza święta w kościele św. Wawrzyńca, odprawiona przez kapelanów wojskowych. Oprócz żołnierzy wzięli w niej udział także przedstawiciele innych służb mundurowych i samorządowcy z powiatu sochaczewskiego. Następnie złożono kwiaty pod wmurowaną w ścianę Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą tablicą upamiętniającą żołnierzy obrony przeciwlotniczej. Obecnemu dowódcy, gen. bryg. Sławomirowi Kojło, towarzyszyli byli zwierzchnicy brygady, co podkreśliło pokoleniową ciągłość. Kwiaty złożyli też samorządowcy na czele z burmistrzem Danielem Janiakiem i starostą Jolantą Gontą.
Na dalszą część obchodów wojskowi zaprosili do koszar w Bielicach, gdzie stacjonują dwa dywizjony. W czasie uroczystego apelu wręczono odznaczenia, podziękowania i awanse, a dowódca podsumował działalność jednostki. – Początki brygady sięgają II wojny światowej. 20 sierpnia 1944 roku w okolicach Lublina sformowano 3. Dywizję Artylerii Przeciwlotniczej, która weszła w skład II Armii Wojska Polskiego – przypomniał gen. bryg. Sławomir Kojło. – Nieprzerwanie przez 80 lat pełnimy służbę na straży granicy powietrznej naszej ojczyzny. Ta 80-letnia historia naszej brygady to okres intensywnej służby, obfitujący w szereg sukcesów i osiągnięć, które napawają nas dumą i satysfakcją – mówił. Dziękował wszystkim byłym żołnierzom i dowódcom: - Nie zapominamy o was, o waszych zasługach, które składają się na to, czym była, oraz jaka jest dzisiejsza brygada.
W ciągu ostatnich kilku lat żołnierze 3 WBRO realizowali szereg ważnych dla obronności kraju zadań. Jak mówił dowódca, jedne z najważniejszych to wdrażanie żołnierzy do eksploatacji amerykańskiego systemu Patriot, wraz z najnowocześniejszym polskim systemem dowodzenia obroną powietrzną i przeciwrakietową. W 2024 roku na poligonie w Drawsku Pomorskim żołnierze dokonali sprawdzenia deklarowanych parametrów systemu oraz jego prawidłowego funkcjonowania w środowisku realnych działań, w systemie lokalnym oraz globalnym, potwierdzając jego sprawność i gotowość. Na wyposażenie brygady wszedł też nowoczesny system Pilica. – Bieżący rok to intensywne szkolenie, doskonalenie kunsztu przeciwlotniczego w Polsce i za granicą – mówił dowódca. I podkreślił, że mimo tak aktywnego dbania o obronność kraju, żołnierze znajdują też czas na współpracę ze społecznościami lokalnymi w poszczególnych miejscowościach, w których stacjonują dywizjony (oprócz Sochaczewa to także Olszewnica Stara, Mrzeżyno, Gdynia, Bytom i Skwierzyna). Brygada zaangażowała się też w pomoc powodzianom na południu Polski, gdzie skutki żywiołu usuwało dwustu żołnierzy. Poinformował też, że na terenie kompleksu koszarowego w Bielicach oddano do użytku w ostatnich miesiącach dwanaście obiektów – budynki sztabowe, magazyny, warsztaty, garaże i strażnicę wojskowej straży pożarnej. Mieszkańcom Sochaczewa i gminy Sochaczew dowódca w sposób szczególny dziękował za współpracę i życzliwość.
Elementem święta brygady był też dzień otwartych koszar. Wszystkie dywizjony prezentowały swoje stoiska, można był z bliska przyjrzeć się uzbrojeniu i sprzętowi wojskowemu. Na gości czekała grochówka, cukrowa wata, degustacje regionalnych przysmaków, konkursy dla dzieci i nauka pierwszej pomocy. Wśród uczestników znalazły się klasy mundurowe z kilku szkół i wielu mieszkańców okolicy, w tym uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej z Sochaczewa.
Sochaczewski samorząd reprezentowali na tym wydarzeniu burmistrz Daniel Janiak, wiceprzewodniczący Rady Miasta Jakub Wojewoda i radny Piotr Pętlak. (ig)