100 lat sochaczewskiego klubu
Od piątku 5 kwietnia w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą można oglądać wystawę z okazji 100-lecia klubu Orkan Sochaczew. Ekspozycja prezentuje dzieje klubu od powstania w 1924 roku, aż po czasy współczesne.
Jak powiedział nam kurator wystawy Radosław Jarosiński, pomysł na jej zorganizowanie pochodzi od znanego w naszym mieście działacza sportowego Andrzeja Palucha, który zaproponował zaprezentowanie swoich zbiorów, dodajmy, zbiorów bardzo rozległych, bo obejmujących fotografie, medale, plakaty, dokumenty, publikacje i wiele więcej. Dlatego udało się w bardzo wyczerpujący sposób zobrazować minione 100 lat historii klubu.
W 1924 roku klub wystartował z inicjatywy Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego jako TUR, celem szerzenia kultury, w tym przypadku fizycznej, wśród robotników. Początki KS Orkan Sochaczew są nierozerwalnie związane z tą organizacją.
Bardzo ciekawie prezentują się pierwsze zdjęcia z działalności klubu. Potwierdzają one, jak szybko rozpoczęto budowę klubowego stadionu.
- Sto lat temu teren wokół istniejącego dziś stadionu przy ul. Warszawskiej był rozległym plenerem. W tamtym okresie istniała tam już strzelnica. Prawdopodobnie przeprowadzano też rozmaite ćwiczenia strażackie – mówi Radosław Jarosiński. – Ciekawe na pewno jest zdjęcie, na którym widzimy liczną ekipę strażacką. Dzięki temu, że strażacy ustawili się na trybunie, twarz każdego z nich jest doskonale widoczna i właściwie każdego można rozpoznać.
Wiele ze znajdujących się na wystawie przedmiotów ma charakter unikatowy, jak flaga kibiców Orkana, która funkcjonuje od lat siedemdziesiątych, gazetki kibiców tworzone na powielaczach, czy znakomicie zachowany plakat informujący o zawodach sportowych, które odbyły się w Sochaczewie w roku 1946. Na wystawie można oglądać ciekawe memorabilia, które powstawały w latach 70. ubiegłego stulecia, to jest makaty z nadrukiem zawierającym herb Sochaczewa i odniesienie do jakiegoś wydarzenia sportowego odbywającego się wówczas w mieście.
- Rzecz o tyle ciekawa, że w pewien sposób odnosząca się do czasów obecnych, gdzie tego typu przedstawienia drukuje się raczej na pamiątkowych kubkach, które w równym stopniu są przecież przedmiotami codziennego użytku, jak taka makatka pięćdziesiąt lat temu – mówi kurator wystawy.
Oczywiście ekspozycja obejmuje też proporczyki, kalendarze, szaliki – to wszystko, co po dziś dzień jest kojarzone z kibicowaniem. Możemy też zobaczyć piłkę z podpisami zawodników drużyny Orłów Górskiego, którzy gościli w Sochaczewie w 2007 roku.
(seb)