Międzynarodowy Festiwal Teatralny UNITY IV - Finał
Sochaczewskie Centrum Kultury i Stowarzyszenie Sztuka Nowa zapraszają na FINAŁ UNITY – IV edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego. Wydarzenie odbędzie się 2 września w Amfiteatrze przy ul. Podzamcze 6. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „UNITY” to projekt społeczno-artystyczny oparty na potencjale lokalnych środowisk Sochaczewa i jego okolic. IV edycja festiwalu zainspirowana została dziedzictwem kulturowym Sochaczewa oraz dziedzictwem literackim znanych polskich poetek i pisarek, m.in. Wisławy Szymborskiej, Anny Świerszczyńskiej, Olgi Tokarczuk, Elizy Orzeszkowej, Doroty Masłowskiej, Weroniki Murek.
Program UNITY IV
2 września godz. 16.00 | Amfiteatr Sochaczew |
Narodowe czytanie “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej
Spektakl performatywny “Ja pójdę drogą…” na podstawie fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej. Liryczny obraz otaczającej nas przyrody, historii, kultury i tradycji polskiej podkreśli narracja muzyczna, w której wybrzmią nie tylko pieśni ludowe, lecz także piosenki znane i lubiane przez publiczność. W programie muzyczno-literackim wezmą udział przedstawiciele instytucji samorządowych, mieszkańcy Sochaczewa, grupa rekonstrukcyjna oraz lokalni artyści. Publiczności rozdane zostaną także tomy powieści “Nad Niemnem” z pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania.
Dodatkowo, w ramach Narodowego Czytania 9 września o godz. 18.00 na kanale YouTube SCK Life odbędzie się premiera online spektaklu “Ja pójdę drogą…” w reżyserii Teatru z Dialogiem SCK. Tło do utworu Elizy Orzeszkowej “Nad Niemnem” stanowić będą obrazy lokalnej przyrody, a także fragmenty nagrane podczas premiery spektaklu w Amfiteatrze Miejskim. Słowom i obrazom towarzyszyć będzie narracja muzyczna nawiązująca do polskiej tradycji ludowej, a także pieśni patriotyczne.
Czytają:
Joanna Niewiadomska-Kocik
Magdalena Franaszek-Niewiadomska
Barbara Bronicz
Michał Górny
Radosław Jarosiński
Jolanta Kawczyńska
Anna Wolińska
Hanna Jażdżyk
Małgorzata Pałuba-Burzyńska
Justyna Kośka
Justyna Kwiatkowska-Kornatko
Anna Simczuk
Izabela Goryniak
Narracja muzyczna: Jolanta Kawczyńska,
Śpiew: Katarzyna Proch, Klub Piosenki, Zespół PATRIA
Stroje i scenografia: Zespół Pieśni i Tańca Folklorek, muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą
Zdjęcia: Iza Strzelecka
Reżyseria: Teatr z Dialogiem
Organizatorzy: Sochaczewskie Centrum Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna w Sochaczewie
Partnerzy: Miasto Sochaczew, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzka im. KEN w Warszawie. Filia w Sochaczewie, Dwutygodnik “Ziemia Sochaczewska”
__________________________________________________________
2 września godz. 18:00 | Park Chopina ul. Podzamcze 6 |
Pokaz finałowy Laboratoriów Ruchu, Tańca i Performansu
Artyści w swojej pracy i przygotowaniach spektaklu finałowego nawiążą do lokalnej historii i historii literatury polskiej. W ten sposób projekt ten daje młodym ludziom szansę znalezienia nowych sposobów patrzenia na historię lokalną, naszych regionów i wypracowania własnego postrzegania rzeczywistości i narzędzi do jej wyrażania. Ten interdyscyplinarny projekt nawiązujący do kontekstów historycznych pozwala młodym artystom osobiście zrozumieć to, w jaki sposób przeszłość jest związana z ich pytaniami w teraźniejszości i w jaki sposób możemy kształtować przyszłość naszego lokalnego dziedzictwa kulturowego i naturalnego.
__________________________________________________________
2 września godz. 20.00 | Amfiteatr Sochaczew |
Spektakl „FeFerdydurke”, reż. Dawid Żakowski
Młodzi twórcy i performerzy Teatru Maska z Sochaczewskiego Centrum Kultury we współpracy z reżyserem Dawidem Żakowskim, dramaturżką Patrycją Babicką oraz kompozytorką Katarzyna Piszek aka Kasai, dokonują kolejnej dekonstrukcji polskiej klasyki literackiej i przyglądają się jej aktualności i autentyczności. Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem “FeFerdydurke” stało się doświadczenie nowej edukacji. Dwa lata temu w trakcie „lock downu” wynikającego z sytuacji epidemiologicznej w Polsce i na całym świecie pomiędzy nauczycielskimi i uczniowskimi „gębami” postawiono ekrany komputerów, które niemal od razu stały się symbolem nowoczesnej szkoły.
“SZKOŁA to szyba. SZKOŁA niech będzie trampoliną. SZKOŁA niech przestanie upupiać. SZKOŁA to miejsce, które mi uświadamia, że jest wiele rzeczy których nie rozumiem, nie wiem, nie pamiętam.”
Szybko jednak okazało się, że technologie, które miały być nadzieją, stały się nowymi formami opresji, a sama szkoła nadal pozostaje instytucją, która bryluje w różnych formach upupiania. Nie chodzi tylko o relacje nauczyciel-uczeń, uczeń-uczeń, ale też o otoczenie, język, komunikację, konwenans, kicz. Wiwisekcji szkoły jako miejsca przekształcania i odkształcania osobowości jednostki dokonaliśmy razem z Witoldem Gombrowiczem. Wytykany przez niego formalizm, niedojrzałość, anarchizm młodych, koturnowość starych wciąż zdają się być aktualnymi społecznie zagadnieniami.
Reżyseria: Dawid Żakowski
Dramaturgia: Patrycja Babicka
Muzyka: Kasai
Scenografia: Bonawentura Knake – Zawadzki
Kostiumy: Iwa Ostrowska
Współpraca choreograficzna: Marta Kosieradzka
Reżyseria światła: Tadeusz Perkowski
Reżyseria dźwięku: Mateusz Śliwiński
występują:
Michał Klin/ Paweł Mandziewski – Józio 1
Maciek Feliga – Józio 2
Mateusz Nguyen – Miętus / Tata
Konrad Duplicki – Syfon / Syn
Paula Szewczyk – Profesorka
Daria Dudek – Uczennica prymuska / mama
Oliwia Białas – Nowoczesna / córka
Zuzia Mikołajczyk / Kamila Borysiak – Anty-nowoczesna / córka
Julia Duplicka – Uczennica / córka
Julka Krysztowiak – Uczennica / córka
Anna Dąbkowska – Uczennica / córka
Samanta Dębowska – Uczennica / córka
Matylda Szlacheta – Uczennica / córka
Produkcja: Sochaczewskie Centrum Kultury
Koprodukcja: Stowarzyszenie Sztuka Nowa
_____________________________________________________
2 września godz. 21.00 | Amfiteatr Sochaczew |
Koncert Kasai
KASAI / Katarzyna Piszek – warszawska wokalistka, pianistka, kompozytorka, autorka tekstów, aranżerka i producentka. Od wielu lat występuje na największych scenach muzycznych w Polsce i za granicą w zespołach m.in. Moniki Brodki czy Artura Rojka. W 2019 roku, postawiła również na solową karierę i osobistą wypowiedź, nagrywając w pełni autorską, debiutancką płytę pt. ”Equals”. W 2020 roku, wspólnie z Bartkiem Samitowskim wydała live album „Kattegat session”, który w 2021 roku uzyskał nominację do Nagrody Muzycznej Fryderyk w kategorii „Album Roku: Alternatywa”.
Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY – ZAPRASZAMY!
UNITY IV Międzynarodowy Festiwal Teatralny organizowany jest przez Stowarzyszenie Sztuka Nowa i Sochaczewskie Centrum Kultury w Sochaczewie. Projekt współfinansowany ze środków Miasta Sochaczew.