Ze Związkiem Miast Polskich o rozwoju małych ojczyzn
W Chełmie odbyło się I Forum Ośrodków Subregionalnych, którego głównym organizatorem był Związek Miast Polskich. Poruszano na nim tematy kluczowe dla przyszłości samorządów, takie jak polityka mieszkaniowa, czy nowe przepisy finansowe. W debatach wziął udział delegat naszego miasta, sekretarz Andrzej Wierzbicki.
Wydarzenie zgromadziło wielu samorządowców z całej Polski, a kilka paneli prowadził dyrektor biura ZMP, Andrzej Porawski. Uczestnicy rozmawiali m.in. o finansach samorządów w obliczu nowej ustawy o dochodach jednostek samorządowych. Dyskutowano też o mieszkalnictwie - jak kształtować politykę mieszkaniową, by zapobiec odpływowi mieszkańców. Wiele uwagi samorządowcy poświęcili również nowej średniookresowej Strategii Rozwoju Kraju. Trzy główne cele rozwoju Polski to przełamanie niekorzystnych trendów demograficznych, utrzymanie konkurencyjności polskiej gospodarki oraz rozwój nie tylko dużych, ale także mniejszych ośrodków miejskich, takich jak Sochaczew. (daw)