Zastrzeżony PESEL bezpieczny dopiero za pół roku
Od piątku 17 listopada obywatele mogą zastrzec swój numer PESEL. W tym celu muszą odwiedzić serwis internetowy mobywatel.gov.pl lub odpowiedni dla nich urząd gminy (miasta). Według przepisów będzie też możliwość zastrzeżenia numeru PESEL na poczcie jak i w banku. Ma to chronić przed próbami zaciągnięcia pożyczki na skradzione dane osobowe. Z tym, że rejestr chronić zacznie dopiero od 1 czerwca przyszłego roku.
Obecnie gotowy jest jedynie rejestr zastrzeżonych numerów PESEL. Obywatele mogą tam składać swoje dane. Założenie jest takie, że ci, których PESEL jest w rejestrze, nie będą mogli brać pożyczek, kredytów. Jednak tak stanie się dopiero od 1 czerwca 2024 roku. Wtedy dopiero banki czy też firmy pożyczkowe będą miały obowiązek sprawdzania rejestru zastrzeżeń numeru PESEL.
Oczywiście w każdej chwili będzie można cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL.
W drugim półroczu przyszłego roku figurowanie w rejestrze zastrzeżonych numerów PESEL rzeczywiście będzie chroniło nas przed zawarciem niechcianej umowy kredytu z bankiem o ile potrzebny będzie w nich numer PESEL.
Należy też pamiętać, że rejestr nie uchroni przed wszystkimi przestępstwami związanymi z wykorzystaniem numeru PESEL, gdyż dotyczy przede wszystkim instytucji finansowych, operatorów telekomunikacyjnych i notariuszy, o ile do podpisania potrzebny będzie PESEL.
Na tę chwilę do rejestru za pośrednictwem miejscowego urzędu przystąpiła pięćdziesiątka mieszkańców Sochaczewa. (seb)