Folklor u Chopina
Po raz pierwszy w Żelazowej Woli odbył się Festiwal Kultury Regionalnej. Przez dwa dni w parku wybrzmiewały ludowe rytmy, a chętni mogli nauczyć się dawnych rzemiosł u najlepszych twórców ludowych. Wydarzenie było tak udane, że Narodowy Instytut Fryderyka Chopina już obiecał kontynuację w kolejnych latach.
NIFC dba nie tylko o spuściznę Fryderyka Chopina, ale również bada i popularyzuje wszelkie konteksty i źródła jego twórczości. Niezwykle ważne jest więc przywoływanie muzyki ludowej, która wybrzmiewa w kompozycjach wielkiego Fryderyka. W czasie festiwalu usłyszeliśmy kapele ludowe i zespoły pieśni i tańca z Mazowsza, grające polki, mazurki, oberki i kujawiaki w tradycyjny sposób, nie zabrakło warsztatów tańca oraz zespołu Janusza Prusinowskiego, sięgającego do najstarszych zachowanych źródeł ludowych melodii. Koncerty przeplatane były recitalami chopinowskimi, co stworzyło niepowtarzalną całość.
W parkowych alejkach swoje warsztaty ustawili twórcy ludowi – plecionkarze, hafciarze, tkacze, wycinankarze, garncarze, rzeźbiarze. Opowiadali o swojej pracy, źródłach twórczości, a każdy mógł spróbować swoich sił w poszczególnych dziedzinach. Najliczniej reprezentowani byli twórcy z regionu łowickiego i kurpiowszczyzny, ale był też folklor spod Radomia.
Jak zapowiadają organizatorzy, wydarzenie, tak ciepło przyjęte przez publiczność, będzie miało kontynuację w kolejnych latach. Z czasem mają się też pojawić projekty badawcze, odkrywające jeszcze głębsze korzenie ludowych melodii i instrumentów.
Foto Małgorzata Kazur/NIFC