Wnioski o 800 plus od 1 lutego
Od 1 lutego będzie można składać wnioski o świadczenie wychowawcze 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rozpocznie się on 1 czerwca 2024 r. i potrwa do 31 maja 2025 r. Beneficjenci programu „Rodzina 800+”, którzy już pobierają świadczenie nie powinni przed tym terminem składać wniosków.
– Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych w rodzinie dochodów. Żeby otrzymać wsparcie na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przyjmowanie wniosków rozpocznie się 1 lutego 2024 r. – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.
Wnioski będzie można złożyć za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS dostępnej na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety), Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej i portalu Emp@tia. Jeśli wniosek o świadczenie złożono na okres 2023/2024 w aplikacji mZUS i ZUS je przyznał, to klient może utworzyć w aplikacji wniosek na nowy okres. Taki wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. Podobnie jak w przypadku PUE, jeśli dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, klient może w kreatorze wniosku pobrać ich dane (m.in. PESEL, datę urodzenia) automatycznie. Dzięki temu nie trzeba wpisywać ich ręcznie.
Środki z programu są wypłacane bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Pisma, informacje i decyzje przekazywane są elektronicznie przez PUE ZUS.