Szuflada otworzyła się w niedzielę
Po raz czwarty mieszkańcy powiatu sochaczewskiego mogli spróbować swych sił w konkursie literackim „Szuflada” organizowanym przez Teresiński Ośrodek Kultury. W niedzielę 3 marca odbył się uroczysty finał konkursu, w którym nagrody, tradycyjnie już, przyznawała redakcja Ziemi Sochaczewskiej.
Początek „Szuflady” to apogeum pandemii koronawirusa, kiedy zostaliśmy totalnie zamknięci w domach i zdani jedynie na łącza internetowe. Nie było nauki w szkołach, pracodawcy, jeśli była taka możliwość, organizowali pracę zdalną, działalności zaprzestały placówki kultury i sportu. Właśnie wtedy TOK, a dokładnie jego instruktorka Katarzyna Rospędowska wymyśliła „Szufladę”. Mimo że pandemię mamy za sobą, konkurs nadal trwa i znajduje stałych odbiorców.
W czwartej edycji "Szuflady" udział wzięło 38 autorów, którzy zgłosili łącznie 60 różnorodnych prac - wierszy, opowiadań, pamiętników, felietonów. Silną reprezentację miał Sochaczew, na niedzielnym finale pojawili się m.in. przedstawiciele "Atutu" oraz uczniowie sochaczewskich szkół wraz ze swoimi nauczycielami. Laureatką II miejsca została Agata Kaźmierczak ze Szkoły Podstawowej nr 4, uczennica pani Anny Traczyk, która do konkursu zgłosiła pracę pt. "Sen czy jawa. Kosmiczna wyprawa".
Rekordową liczbę prac organizatorzy otrzymali z sochaczewskiego Liceum Ogólnokształcącego im. F. Chopina. Aż osiem osób zdecydowało się zaprezentować w konkursie swoje umiejętności literackie. Troje z nich otrzymało nagrody: Mateusz Milczarek za felieton "Na co komu kuchenne rewolucje" (I miejsce), Daria Adamczewska za felieton "Szkoła sejmowa" (II m.) oraz Zuzanna Kweclich za opowiadanie "Sama" (III m.). Wszyscy uczestnicy są podopiecznymi pani Renaty Grabowskiej, której przyznano wyróżnienie za rozwijanie pasji literackiej wśród uczniów i zachęcanie ich do własnej twórczości.
Kiedy pytam panią profesor, jak zachęca młodzież do pisania, odpowiada, że pozostawia uczniom absolutną dowolność w podejmowanych tematach i dodaje, że pracuje z wyjątkowo zdolnymi, inteligentnymi młodymi ludźmi, którzy, wbrew pozorom, nie uczą się w klasie humanistycznej, a biologiczno-chemicznej.
Grand Prix tegorocznej „Szuflady” trafiło do Antoniny Gogół, 12-letniej mieszkanki gminy Teresin, która już w poprzedniej edycji zwróciła uwagę jury. Tym razem napisała świetny reportaż pt. "Bilet do przyszłości" o pobliskiej budowie CPK.
Antonina otrzymała również nagrody od "Ziemi Sochaczewskiej" oraz teresińskiego "Prosto z gminy". Nasza redakcja nagrodziła także felieton Darii Adamczewskiej "Szkoła sejmowa". Wybrane utwory będziemy publikować w gazecie oraz na stronie internetowej "Ziemi Sochaczewskiej".
A wracając do niedzielnego finału, trzeba powiedzieć, że była to prawdziwa gala twórczości literackiej z prezentacją fragmentów prac oraz ich autorów. Uświetniły ją, jak zwykle, poetyckie wykonania grupy wokalnej z TOK pracującej pod kierunkiem Joanny Cieśniewskiej.
Jolanta Sosnowska