Świąteczna pomoc dla najuboższych
Bogatą ofertę pomocową przygotowuje na święta Bożego Narodzenia Centrum Usług Społecznych w Sochaczewie. Będą to paczki, zasiłki na zakup żywności i opału, upominki dla dzieci. Pomoc już została przekazana albo dotrze do potrzebujących w najbliższych dniach.
Nie wszystkich sochaczewian stać na zorganizowanie świąt, na prezenty dla bliskich i bogato zastawiony stół. Właśnie do takich osób skierowana jest pomoc placówek pomocowych. Największe przygotowania trwają w Centrum Usług Społecznych, bo to w tej placówce skupionych jest najwięcej osób potrzebujących wsparcia.
- Staramy się objąć pomocą jak największą liczbę osób, aby wszyscy, którzy są w trudnej sytuacji życiowej, mogli godnie spędzić Boże Narodzenie. Pomoc jest różnorodna i zależy od potrzeb naszych podopiecznych – mówi Zofia Berent, dyrektor CUS. – Warto pamiętać, że Centrum Usług Społecznych to także Dzienny Dom Pomocy Społecznej, świetlica dla dzieci Nasza Baza, stołówka Matki Teresy z Kalkuty przy parafii św. Wawrzyńca. Chcemy zadbać o wszystkich.
Najwięcej osób otrzyma paczki żywnościowe. Dla podopiecznych CUS pracownicy przygotowali ich 200. Będą wydawane w dniach 18-19 grudnia. Pensjonariusze DDPS otrzymają łącznie 80 paczek, w których znajdą się: wędlina, ciasto, napoje, żywność o wydłużonym okresie przydatności. Podobny asortyment znajdzie się w paczkach dla 35 najbiedniejszych mieszkańców, korzystających z parafialnej stołówki Matki Teresy z Kalkuty. Święty Mikołaj odwiedzi także 20 dzieci ze świetlicy Nasza Baza. Będzie miał upominek dla każdego uczestnika zajęć.
Inną formą pomocy są zasiłki celowe. 45 rodzin otrzymało pieniądze na zakup opału, a 220 na zakup żywności na święta.
- Tam, gdzie będzie to możliwe, paczki i prezenty zostaną wręczone podczas spotkań opłatkowych. Uroczysta Wigilia odbędzie się m.in. w Dziennym Domu Pomocy Społecznej 19 grudnia. To już wieloletnia tradycja, że pensjonariusze oraz zaproszeni goście łamią się opłatkiem, śpiewają kolędy i razem zasiadają do stołu. Wspólne spotkanie opłatkowe zaplanowaliśmy dla Klubu Senior+, świetlicy Nasza Baza oraz grupy samopomocowej chorych na stwardzienie rozsiane. Ta integracja dzieci i dorosłych świetnie się sprawdza, więc będziemy ją podtrzymywać. 19 grudnia na symbolicznej Wigilii spotkamy się także w jadłodajni Matki Teresy – dodaje Zofia Berent.
Po to są właśnie święta, aby pomagać, spotykać się, obdarzać życzliwością innych. Centrum Usług społecznych czyni to od lat.
Jolanta Sosnowska