Tak zmieni się stadion w Chodakowie
Nie mogę się doczekać, kiedy przyjadą koparki - mówi prezes klubu Bzura Chodaków. A jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nastąpi to wiosną przyszłego roku. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami obiekt sportowy przy ul. Chopina w ciągu najbliższych dwóch lat zmieni swoje oblicze.
Stanie się to możliwe dzięki pozyskanemu przez samorząd miejski rekordowemu dofinansowaniu z ósmej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład". Do Sochaczewa trafi w sumie blisko 32 mln zł na przebudowę dwóch stadionów i powstanie wodnego placu zabaw. Promesę na te zadania 7 października na stadionie w Chodakowie wręczył poseł Maciej Małecki.
- Jestem ogromnie zadowolony, a jeszcze bardziej będę się cieszył, gdy na obiekcie przy ul. Chopina 101 zobaczę już pierwsze pracujące koparki - mówił prezes Bzury Chodaków, Mariusz Wiciak.
- Największym udogodnieniem będzie dla nas nowy budynek klubowy. Wreszcie będziemy mieli gdzie się podziać, bo w tej chwili korzystamy z istniejącej infrastruktury jedynie dzięki uprzejmości szkoły, która udostępnia nam obiekt. Niemniej ważną rzeczą będzie też sztuczne boisko pod balonem. Umożliwi nam trenowanie w okresach jesienno-zimowych. Nawet jeśli na płycie głównej stadionu będzie leżał śnieg, to nic nie stanie na przeszkodzie, aby zorganizować zajęcia, a w każdym treningu uczestniczy ponad 20 chłopaków - komentuje Mariusz Wiciak.
Zakres przebudowy obiektu przy ul. Chopina ustalono już dwa lata temu. W szerokich konsultacjach, w których uczestniczyły wszystkie zainteresowane strony - miasto Sochaczew (inwestor), MOSiR (zarządca obiektu), przedstawiciele KS Bzura Chodaków (użytkownicy) - wypracowano wspólną koncepcję rewitalizacji stadionu.
W miejscu obecnego "Orlika" i boiska asfaltowego wzniesiona zostanie hala pneumatyczna, w której znajdować się będzie boisko ze sztuczną nawierzchnią o całkowitych wymiarach 85x67 metrów, z wytyczonymi polami gry 75x61 i mniejszym 56x30 metrów. Za bramkami znajdować się będą piłkochwyty o wysokości ośmiu metrów. Obok "balonu" stanie, wykonany w technologii modułowej, budynek zaplecza sanitarno-szatniowego o powierzchni użytkowej ok. 80 mkw. Znajdą się w nim dwie przebieralnie z natryskami, toalety, szatnia dla sędziów oraz pomieszczenie techniczne.
Drugim ważnym elementem modernizacji będzie nowy budynek klubowy, który stanie w południowo-zachodniej części kompleksu (od strony Pasażu Duplickiego). Będzie wykonany na planie litery L. Jego powierzchnia użytkowa wyniesie ok. 325 mkw. W środku do dyspozycji sportowców będą cztery szatnie, toalety, prysznice, sala konferencyjna, pomieszczenie dla trenerów oraz magazyn na sprzęt.
Planowana jest też rozbudowa istniejącej trybuny wraz z wymianą zadaszenia. Po modernizacji dla kibiców dostępnych będzie pół tysiąca miejsc siedzących, czyli dwa razy więcej niż obecnie. Murawa na głównej płycie pozostanie bez zmian, ale wokół niej ułożona zostanie poliuretanowa trzytorowa bieżnia lekkoatletyczna o długości 400 metrów (110 metrów na prostej i promieniu 35 metrów). Przewidziano również nowy wjazd na obiekt od strony ul. Włókienniczej oraz utwardzenie terenu pod parkingi. W miejscu istniejącego boiska do siatkówki plażowej powstanie nowe o całkowitych wymiarach 24x15 metrów.
Na jednej z najbliższych sesji rady miejskiej burmistrz zaproponuje radnym wpisanie inwestycji do Wieloletniej Prognozy Finansowej oraz zabezpieczenie środków własnych w budżecie na jej realizację.
Maciej Frankowski