SOR na miarę czasów
Na tę chwilę czekali nie tylko pacjenci sochaczewskiego szpitala, ale przede wszystkim personel opiekujący się chorymi trafiającymi na SOR. Szpitalny Oddział Ratunkowy przeszedł pełną modernizację kosztującą 15,2 mln zł, przy czym w 95 procentach koszty prac i zakupu wyposażenia medycznego pokryła dotacja przyznana przez ministerstwo zdrowia.
15 grudnia w sochaczewskim szpitalu oddano do użytku nowoczesny SOR, który w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Jak wyliczał dyrektor szpitala, Robert Skowronek, przebudowano wszystkie pomieszczenia i instalacje, w tym wodną, kanalizacyjną, elektryczną, PPOŻ, centralnego ogrzewania i gazów medycznych. Wszystkie pomieszczenia wyposażono w niezbędny sprzęt i aparaturę medyczną. Wymieniono wszystkie drzwi i posadzki. Przebudowano pomieszczenia rejestracji, segregacji medycznej, przyjęć, utworzono dwa gabinety szybkiej oceny stanu zdrowia pacjentów. Liczba łóżek zwiększyła się z czterech do dziewięciu. Osiem stanowisk wyposażonych w monitory rejestrujące stan pacjenta znajduje się w sali obserwacyjnej, jedno łóżko przeznaczone do intensywnej terapii wyposażono w aparaturę umożliwiającą prowadzenie czynności podtrzymujących życie. Na oddział trafił nowoczesny sprzęt w tym aparat USG, respirator stacjonarny i transportowy, aparat do znieczulenia, RTG, defibrylator, aparaty EKG i KTG, detektory tętna płodu i kardiomonitory. Utworzono nową salę zabiegową i dwie izolatki pozwalające bezpiecznie opiekować się pacjentami z chorobami zakaźnymi.
Jak podkreślał dyrektor, nowy SOR to szybsza, sprawna i profesjonalna pomoc oraz znacznie lepsze warunki pracy dla personelu. Przypomniał, że wniosek o dofinansowanie inwestycji został złożony u ministra zdrowia w lutym 2023 roku, a w listopadzie podpisano umowę o przyznaniu dotacji w wysokości 14 422 530 zł. Całkowita wartość przedsięwzięcia to 15 210 715 zł, z czego szpital ze środków własnych wydał 788 184 zł. Szczególne podziękowania skierował do posła Macieja Małeckiego za wspieranie szpitala w zabiegach o wielomilionową dotację, oraz władzom powiatu za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.
Maciej Małecki wspominał, jak trzy lata temu wraz z dyrektorem Skowronkiem rozmawiał w ministerstwie zdrowia o pieniądzach na SOR spełniający najwyższe standardy i wyraził radość, że starania przyniosły imponujący efekt.
- Życzę wszystkim, którzy w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym będą nieśli pomoc, żebyście zawsze z nią zdążyli, żebyście mogli uratować każde życie, każde zdrowie, przywrócić radość w rodzinach, ukoić bój i niepokój tych rodzin, które w domu, przy telefonie oczekują na wynik państwa akcji ratunkowej – mówił.
Na koniec zaznaczył, że sochaczewski szpital wychodzi na plus, jeśli otrzymuje na czas uczciwą zapłatę za wykonywaną w nim pracę.
Wicestarosta Anna Pawłowska zwróciła uwagę, że wielomiesięczny remont nie spowodował zamknięcia SOR, który pracował cały czas, choć w niezwykle trudnych warunkach. I za wyrozumiałość podziękowała personelowi oddziału ratunkowego. Z kolei radny sejmiku Michał Orliński zauważył, że modernizacja i doposażenie SOR to przedsięwzięcie o fundamentalnym znaczeniu dla bezpieczeństwa i zdrowia naszych mieszkańców oraz jakości udzielanej im pomocy.
Poświęcenia oddziału dokonał biskup łowicki Wojciech Osial. Jak powiedział, to serce szpitala, serce systemu, tu każdego dnia dokonuje się Boże Narodzenie. To miejsca, gdzie strapiony człowiek prosi o pomoc, wrażliwość i troskę dla bliskiej osoby. Życzył personelowi, by miał jak najmniej pracy.
W otwarciu SOR wzięli udział także m.in. zastępca burmistrza Stanisław Wachowski, przewodniczący rady miasta i Rady Społecznej ZOZ Sylwester Kaczmarek, przewodniczący rady powiatu Andrzej Kierzkowski, z-ca dyrektora Wydziału Państwowego Ratownictwa Medycznego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Wiesława Rybicka-Bogusz, wójtowie gmin z powiatu sochaczewskiego, kapelan szpitala ks. Zbigniew Żądło, reprezentanci 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, pracownicy SOR. (daw)