Sochaczewskie zadumki kulturalne
Przy aromatycznej zimowej herbacie i nastrojowej muzyce odbyły się 4 listopada Zadumki Kulturalne w Sochaczewskim Centrum Kultury. Goście wieczoru - Barbara Sobkowicz, Jolanta Śmielak-Sosnowska i Waldemar Bronicz podzielili się z publicznością wspomnieniami związanymi z Sochaczewem, które zawarli w swoich książkach. Przelane wcześniej na papier opowieści, przybliżyły publiczności historię naszego miasta i sylwetki związanych z nim osób.
Tegoroczne Zadumki Kulturalne odbyły się w klimatycznym Klubie Kontrast, gdzie przywitała wszystkich kierownik impresariatu Magdalena Franaszek-Niewiadomska. Wieczór rozpoczął się piosenką Marka Grechuty „Ocalić od zapomnienia”, której tytuł był myślą przewodnią całego wydarzenia. Piękna interpretacja piosenki w wykonaniu Katarzyny Proch (śpiew) i Jolanty Kawczyńskiej (fortepian) wprowadziła wszystkich w melancholijny nastrój. Klimat ten utrzymał się podczas całego wieczoru, o co zadbali znani „kronikarze Sochaczewa” – Barbara Sobkowicz, Jolanta Śmielak-Sosnowska i Waldemar Bronicz.
Był to wieczór pełen wspomnień, które z perspektywy autorów książek okazały się nostalgiczną wędrówką po mniej i bardziej odległych dziejach Sochaczewa. Waldemar Bronicz obrazowo nakreślił kilka wątków z historii Chodakowa, który jest wyjątkowo bliski jego sercu. Ciekawie opowiadała o bohaterach swoich książek Jolanta Śmielak-Sosnowska, która m.in. przybliżyła kulisy wywiadów z nieżyjącymi już historykiem Leszkiem Nawrockim i księdzem Antonim Jaszczołtem. Barbara Sobkowicz przywołała poruszające rozmowy ze związanymi z naszym miastem „zwykłymi-niezwykłymi” ludźmi, którzy na długo pozostaną w jej pamięci. Gawędom o Sochaczewie towarzyszyła prezentacja fotografii Grzegorza Komendarka, który od lat z pasją uwiecznia na zdjęciach nasze miasto i okolice. Zatrzymane w kadrach piękno Sochaczewa okazało się idealnym dopełnieniem spotkania.
Opowieści przeplatane były nastrojowymi piosenkami w wykonaniu Katarzyny Proch, której akompaniowała na fortepianie Jola Kawczyńska. Pięknie wybrzmiały tego wieczoru utwory „Nad wodą wielką i czystą”, „Małe tęsknoty” z repertuaru Krystyny Prońko czy „Radość najpiękniejszych lat” Anny Jantar. „Zadumkowy” charakter wieczoru podkreśliła także jesienna aranżacja klubowej przestrzeni - zapalone świeczki, rozsypane pożółkłe liście oraz obecne na stolikach „dary jesieni”. Warto też dodać, że podczas wieczoru zaprezentowane zostały ludowe stroje łowickie zakupione dzięki dofinansowaniu zadania „Zakup strojów dla Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca „Folklorek” w ramach Programu EtnoPolska. Edycja 2023 ze środków finansowych Narodowego Centrum Kultury.
Zadumki Kulturalne zakończyły się mini recitalem Pawła Wesołowskiego, który zaprezentował kilka piosenek z nurtu poezji śpiewanej. Utwory zespołów Pod Budą i Stare Dobre Małżeństwo, trafnie wkomponowały w klimat wieczoru. Artysta zakończył swój występ piosenką Jaromira Nohavicy „Dobrze jest, tak jak jest”, po której padło wiele słów uznania dla debiutującego w Sochaczewie barda.
Po części oficjalnej był czas na indywidualne rozmowy z bohaterami wieczoru. Była też możliwość nabycia książek z osobistymi dedykacjami i autografami autorów. Chętnych nie brakowało.
Tekst i zdjęcia: Iza Strzelecka / SCK
Więcej zdjęć na Facebooku Sochaczewskiego Centrum Kultury