{index_ob_css}{index_ob_js}

Sochaczewska geotermia. Kładą rurociągi, spinają sieć

Od kilku tygodni na sochaczewskich osiedlach i ulicach prowadzone są roboty ziemne. Ekipy budowlane układają rurociągi łączące sieć ciepłowniczą pomiędzy obiektami zarządzanymi przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sochaczew Sp. z o.o. To jeden z elementów budowy zakładu geotermalnego.

Ta część inwestycji obejmuje budowę nowych odcinków sieci ciepłowniczej o łącznej długości około 2,6 km. W ramach uzgodnień prowadzonych przed rozpoczęciem realizacji przedsięwzięcia przebieg infrastruktury liniowej zaplanowano tak, aby w jak największym stopniu prowadziła ona przez grunty należące do samorządu miasta Sochaczew oraz – tam, gdzie to możliwe – nie ingerowała w infrastrukturę drogową.

W ostatnich dniach prace prowadzone są między innymi przy osiedlu Żeromskiego. Ekipy budowlane układają tam preizolowane rury sieci ciepłowniczej, które połączą ciepłownie przy al. 600-lecia 25 i ul. Żeromskiego 23. Wkrótce roboty dotrą do ul. Pokoju.

Równolegle rozpoczęto układanie infrastruktury liniowej od ciepłowni zlokalizowanej przy ul. Reymonta 36. Nowe rury przebiegają odcinkami ul. Piłsudskiego, al. 600-lecia oraz przy blokach na ul. Kościńskiego w kierunku Miejskiego Przedszkola nr 3. Połączenie z siecią przy ul. Żeromskiego nastąpi w szczycie budynku przy ul. Senatorskiej 2, gdzie istnieje możliwość wpięcia rurociągu do funkcjonującej sieci.

Tymczasem w byłej ciepłowni PEC przy al. 600-lecia 70 trwa budowa ciepłowni geotermalnej. Wewnątrz budynku wykonano już posadzki i fundamenty pod urządzenia ciepłownicze. Obecnie na obiekcie układany jest nowy dach. W czerwcu planowana jest dostawa pomp ciepła, które będą głównymi urządzeniami pracującymi w ciepłowni geotermalnej.

W ramach budowy infrastruktury liniowej układany jest również rurociąg wody geotermalnej, który połączy istniejące odwierty przy ul. Okrężnej i Energetycznej z zakładem przy al. 600-lecia 70, a także rurociąg zrzutowy odprowadzający w sytuacjach awaryjnych schłodzoną wodę geotermalną do Utraty.

Przypomnijmy, że na realizację przedsięwzięcia pn. „Budowa zakładu geotermalnego w Sochaczewie” spółka PEC Sochaczew pozyskała środki finansowe z NFOŚiGW w ramach programu „Polska Geotermia Plus” w wysokości 62 mln zł. Z tej kwoty 33,4 mln zł stanowi bezzwrotna dotacja, a 28,6 mln zł – niskooprocentowana pożyczka. Wykonawcą inwestycji jest poznańska firma Envirotech, a planowany termin jej realizacji wyznaczono na 31 grudnia 2026 roku.

Szacuje się, że geotermia pokryje około 40 proc. rocznego zapotrzebowania na ciepło w nowo powstającym systemie ciepłowniczym i pozwoli spółce PEC znacząco ograniczyć zużycie gazu, który obecnie wykorzystywany jest do produkcji ciepła. Przewiduje się pozyskanie około 39 tys. GJ energii z wody geotermalnej oraz zmniejszenie emisji CO₂ o około 3700 Mg rocznie, co przełoży się na poprawę jakości powietrza w Sochaczewie.

(mf)

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności